Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Firma

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Firma

Czy księgową warto zatrudnić jeszcze przed założeniem firmy?

Czy zatrudniać księgową przed założeniem firmy?

Założenie własnej działalności wymaga wykonania wielu czynności, które mogą wiązać się ze sporym stresem. Jeden błąd może przyczynić się do późniejszych komplikacji, stąd wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy księgowego, jeszcze zanim firma zostanie zarejestrowania.
Profesjonalne biuro rachunkowe towarzyszy właścicielowi w wypełnianiu dokumentów, podaje sprawdzone informacje i wyjaśnia ewentualne niewiadome. W taki sposób od początku działania firmy nie ma mowy o stresie, pomyłkach czy nieporozumieniach. Decyzja o rozpoczęciu współpracy z księgowym nie dziwi, a wręcz wydaje się słuszna. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Wsparcie biura rachunkowego na etapie zakładania działalności 

Księgowy jest przydatny na każdym etapie prowadzenia działalności. Zacznijmy od tego, że firmę trzeba zarejestrować i najszybszym sposobem jest skorzystanie ze strony internetowej CEIDG. Przy pomocy biura rachunkowego można szybko i sprawnie wypełnić poszczególne rubryki, a po dokładnym omówieniu charakteru prowadzonej działalności, księgowy podpowie, jaka forma prowadzenia i rozliczania będzie najkorzystniejsza.
Już w trakcie zakładania firmy, trzeba zdecydować, w jaki sposób będzie odprowadzany podatek od dochodu. Kiedy zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą, można zdecydować się na jedną spośród czterech form. 

Księgowy jest bardzo przydatny w trakcie załatwiania formalności w Urzędzie Skarbowym (pomaga w wyborze formy rozliczania, a na dalszych etapach prowadzenia działalności rozlicza deklaracje PIT). Odpowiednio wypełnione formularze przyśpieszają rozpoczęcie działalności oraz pozwalają zaoszczędzić czas, gdyż odrzucone albo niekompletne dokumenty wywołują niepokój i niepotrzebne napięcie.
Przedsiębiorca musi udać się także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie niezbędne jest załatwienie formalności związanych z ubezpieczeniem. 

Jeśli firma nie jest zakładana przez Internet, konieczna jest wizyta w Urzędzie Miasta oraz Urzędzie Statystycznym. Dobrze, aby taką wizytę odbyć w towarzystwie doświadczonego księgowego, który podpowie, jakie informacje muszą zostać wpisane w poszczególnych rubrykach. 

W przypadku przedsiębiorców zatrudniających pracowników niezbędne jest udanie się do Inspekcji Pracy lub Sanitarnej. 

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba sprostać wielu obowiązkom, wypisać sporo papierów oraz udać się do wielu urzędów, stąd księgowy jest bardzo przydatny. Kiedy doświadczone biuro rachunkowe zajmuje się wszystkimi formalnościami, przedsiębiorca może skupić się na znalezieniu odpowiedniego lokalu do prowadzenia działalności, rekrutacją pracowników czy nabywaniem potrzebnego sprzętu i towaru. 

Jakie czynności wykonuje księgowy po założeniu firmy? 

Kiedy firma jest już założona, rola księgowego jest niemniej ważna. Doświadczona osoba jest szczególnie przydatna w sprawach księgowo-rachunkowych oraz kadrowych. Przedsiębiorca dodatkowo może uzyskać wsparcie w wyborze ubezpieczenie oraz przy negocjowaniu dobrych warunków na telefony służbowe czy Internet w firmie. 

Biuro rachunkowe przygotowuje oraz gromadzi faktury firmy, a także wszystkie inne dokumenty powiązane z działalnością. Zostają one wpisane do ksiąg rachunkowych, dzięki czemu ułatwiają rozliczanie podatku czy wyliczanie składek ZUS. Po podpisaniu pełnomocnictwa, księgowy może porozumiewać się z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i rozwiązywać wszystkie wątpliwości, przygotowywać dokumenty i rozliczenia. 

Księgowy zajmuje się przede wszystkim systemem rejestracyjnym rachunkowości, ale oprócz prowadzenia ksiąg rachunkowych, przygotowuje zestawienia obrotów i sald, wycenia aktywa i pasywa, a także kataloguje dokumenty. Ważnym zadaniem biura rachunkowego jest także rozliczanie finansowe firmy — mowa o uzupełnianiu ewidencji zdarzeń gospodarczych, sprawdzaniu dowodów księgowych, archiwizowaniu dokumentacji, która już została przygotowana i dostarczona do kontrahentów.
Księgowy także sprawdza rozliczenia z klientami oraz instytucjami publicznymi. Jego zadanie polega na przygotowaniu sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych oraz deklaracji ZUS. 

Zatrudnienie biura rachunkowego pozwala na oszczędność czasu dla przedsiębiorcy, gdyż nie musi zajmować się papirologią oraz na bieżąco zapoznawać z nowelizacjami ustaw czy przepisów. Księgowy zajmuje się tym zamiast właściciela firmy. Dodatkowo podpowie, w jaki sposób warto rozliczać się z fiskusem czy ZUS-em, a także pozwoli rozwiać wątpliwości związane z pracownikami oraz przestrzeganiem ich praw i obowiązków. 

W przypadku najbardziej zaawansowanych usług księgowy może wykonywać analizy działalności firmy To najlepszy sposób na monitorowanie rezultatów działań i wprowadzanie zmian.
Analizy pozwalają na modyfikację strategii rozwoju, a także odszukanie sposobu na ograniczenie kosztów. Oprócz opracowania strategii firmy można także wykryć ewentualnie nieprawidłowości czy niepożądane zjawiska mające miejsce w firmie, a wśród nich na przykład oszustwa czy kradzieże pracowników. 

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, księgowy przydaje się na każdym etapie prowadzenia działalności, począwszy od jej zakładania, a kończąc na rozliczeniu rocznym. Nowoczesne biuro rachunkowe korzysta z dobrej jakości oprogramowania, które ułatwia przygotowanie i wysyłanie dokumentów, a także kontakt z urzędami.
Przedsiębiorca nie musi zapoznawać się z formą działania czy użytkowania platformy umożliwiającej kontakt z instytucjami, czy pamiętać o terminach płatności. Księgowy zajmuje się przygotowaniem zestawień, obliczeniami, podsumowaniami i kalkulacjami, a właściciel może skupić swoją uwagę na prowadzeniu własnej firmy oraz jej rozwoju. 


 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.