Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Firma

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Firma

Ile trwa założenie firmy?

ile trwa założenie firmy lub spółki

Statystyki pokazują, że w 2021 roku każdego dnia powstało średnio 75 nowych firm. Co daje nam łączną liczbę 27 601 działalności gospodarczych, które zaczęły funkcjonować na polskim rynku.
Rejestracja spółek wymaga sporo czasu oraz formalności. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych sytuacja jest o wiele prostsza, gdyż rejestracja może odbyć się bez wychodzenia z domu.  

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo szybkie, stąd cieszy się dużą popularnością wśród osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. W celu wykonania wszystkich formalności trzeba zacząć od złożenia wniosku CEIDG-1 o wpis do Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – to rejestr wszystkich przedsiębiorców działających w Polsce. W dokumencie muszą znaleźć się podstawowe dane przedsiębiorcy oraz informacje dotyczące nowej działalności – nazwa firmy, numer PESEL właściciela, NIP, miejsce zamieszkania właściciela oraz przedmiot działalności wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Niezbędne jest wskazanie formy opodatkowania i daty rozpoczęcia działalności. 

Istnieje kilka możliwości złożenia wniosku – w urzędzie gminy/miasta, listownie wraz z potwierdzeniem go podpisem notarialnym albo przez Internet z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego bądź profilu zaufanego. Wybrane banki również umożliwiają złożenie wniosków o zarejestrowanie firmy – służy do tego ich strona internetowa. 

Wniosek o rejestrację firmy ułatwia także kolejne czynności, a mianowicie zgłoszenie działalności do Urzędu Skarbowego, ZUS/KRUS, GUS i pozwala nadać numer NIP i REGON. Oznacza to, że po właściwym wypełnieniu formularza większa część formalności jest zakończona.  

Kolejnym krokiem w rejestracji firmy jest udanie się do ZUS, aby zgłosić podmiot i pracowników do ubezpieczenia (w tym celu wypełnia się druki ZUS ZUA albo ZUS ZZA). Ta czynność musi zostać wykonana nie później niż 7 dni od zarejestrowania firmy.  Bardzo istotne jest także uzyskanie pozwoleń czy koncesji. Przedsiębiorcy, którzy stają się jednocześnie płatnikami VAT, mają obowiązek dokonać rejestracji w Urzędzie Skarbowym. 

Uzupełnienie wniosku CEIDG nie zajmuje więcej niż godzinę, a wpis ma miejsce nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku. Działalność firmy może zostać prowadzona już od dnia wypełnienia formularza. Wszystkie czynności związane z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej trwają jeden, maksymalnie dwa dni.  

Ja wygląda zakładanie spółki? 

Korzystając z raportu wydanego przez Bank Światowy, dowiemy się, ile czasu potrzeba na założenie spółki w Polsce. Jest to:

- 1 dzień roboczy na podpisanie umowy spółki – niezbędne jest przygotowanie aktu notarialnego, 

- 1 dzień na przekazanie na rachunek bankowy wymaganego kapitału zakładowego spółki, 

- 4 tygodnie na zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, 

- 1 tydzień na ukończenie rejestracji jako podatnika VAT, 

- 1 dzień na zgłoszenie zatrudnionych osób w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Najwięcej czasu potrzeba na zarejestrowanie spółki w KRS-ie. W przypadku tradycyjnej formy rejestracji na potwierdzenie trzeba czekać miesiąc. Jednak proces ten może zostać przyspieszony, kiedy przedsiębiorca w celu rejestracji skorzysta ze strony internetowej. Aby tego dokonać, trzeba zarejestrować się na portalu S24, a następnie wypełnić wniosek online o zarejestrowanie spółki. W taki sposób można uniknąć wizyty u notariusza. Serwis ułatwia wypełnianie formularza i pozwala na szybką rejestrację spółki oraz wpisanie jej do KRS. Elektroniczny formularz umożliwia wpisanie wszystkich niezbędnych danych, a do jego podpisania stosuje się profil zaufany albo podpis kwalifikowany. To także szybki sposób na opłacenie kosztów potrzebnych do rejestracji, gdyż portal łączy się z systemem elektronicznych płatności.

Jak długo rejestruje się firmę w Polsce?

Czas rejestracji firmy w Polsce to średnio 37 dni — to całkiem sporo, kiedy porównać z innymi państwami Europy. Dla przykładu w Niemczech potrzeba 10 dni, a we Francji jedynie 3. Z kolei w Czechach czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności to 24 dni. W naszym kraju długi czas jest uwarunkowany koniecznością rejestracji w KRS (spółki), który trwa aż 4 tygodnie. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza to zdecydowanie mniej czasu oraz formalności – w ciągu jednego dnia można wykonać wszystkie czynności. Jeśli przedsiębiorca posiada profil zaufany czy podpis kwalifikowany uzupełnienie i złożenie wniosku CEIDG-1 oraz VAT-R odbywa się bez wychodzenia z domu. Niezbędna jest jedynie osobista wizyta w ZUS-ie. 

Co ciekawe jedynym Państwem w Europie, w którym rejestracja firmy trwa dłużej niż w Polsce, jest Bośnia i Hercegowina, gdzie przedsiębiorcy muszą czekać aż 80 dni na rozpoczęcie własnej działalności. 

Jak wygląda sytuacja poza Europą?

Badania Banku Światowego wskazują, że w wielu państwach rozrzuconych po całym świecie zarejestrowanie firmy trwa zdecydowanie krócej niż w Polsce. Najkrócej trzeba czekać w Nowej Zelandii, czyli mniej niż pół dnia. W Gruzji czas oczekiwania wynosi 1 dzień, w Kanadzie i Singapurze 1,5 dnia, a w Australii 2 dni. 

Wszystkie przepisy oraz zasady zakładania spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych można znaleźć w Ustawie z dnia 15 września 2000 roku Kodeksu spółek handlowych, w Ustawie z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców oraz w Ustawie z dnia 6 marca 2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. 


Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.