Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Firma

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Firma

Program do faktur z GUS

Program do faktur z GUS

Program do fakturowania to proste i intuicyjne narzędzie wykorzystywane do przygotowania dokumentów sprzedaży oraz prowadzenia księgowości. Ważna jest także funkcja przygotowania raportów i analiz pozwalających na zastosowanie nowoczesnych technologii czy zmianę sposobu kierowania przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca jest w stanie natychmiastowo wychwycić ewentualne problemy, zmienić ceny produktów czy uzupełnić stany magazynowe.

Jeden program, który jest dostępny za kilka albo maksymalnie kilkanaście złotych miesięcznie stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w firmie i jest w stanie zastąpić biuro rachunkowe czy księgową. W trakcie wyboru programu do faktur trzeba zwrócić uwagę na dostępne funkcje oraz ergonomiczną i intuicyjną obsługę, co zdecydowanie skraca czas potrzebny do przygotowania dokumentów i innych zadań. Na co zwrócić uwagę wybierając system?

Program do faktur z GUS – dla kogo?

Programy do fakturowania to narzędzia, na które powinien zdecydować się każdy przedsiębiorca bez względu na to, czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy prężenie prosperującą firmę zatrudniającą dziesiątki pracowników. W pierwszym przypadku program posłuży przede wszystkim do przygotowania podstawowych dokumentów i rozliczeń, ale dla przedsiębiorstwa liczącego wielu pracowników to narzędzie koordynujące pracę całej firmy, magazynu, dostaw i regulujące kontakty z kontrahentami. 

To właśnie dla średnich i dużych firm program Afaktury.pl zapewnia możliwość tworzenia subkont dla pracowników. Ta funkcja jest szczególnie przydatna i pozwala szybko rozdysponować zadania, powierzyć dostęp do wybranych paneli i funkcji programu. Pracownicy zostają przypisani do wybranych kontrahentów, co ułatwia przygotowanie dokumentów, pilnowanie terminów płatności i regulowanie zamówień. Odpowiednia koordynacja przekłada się na odniesienie sukcesu przez firmę, która musi mierzyć się ze sporą konkurencją. W tym miejscu warto dodać, że użytkownicy kont pomocniczych nie mają dostępu do wszystkich informacji o firmie, czyli na przykład nie uzyskują wglądu do kosztów i nie wiedzą, ile zarabiają pozostali pracownicy. Subkonto może być dedykowane również dla księgowej, biura rachunkowego, a nawet urzędu skarbowego. 

Dobry program do fakturowania z GUS – jakie funkcje ułatwią prowadzenie działalności?

Używany program musi być łatwy w obsłudze i intuicyjny, gdyż przedsiębiorca nie ma czasu na studiowanie systemu – zajmuje się innymi ważnymi sprawami, próbuje zdobyć nowych klientów, nawiązuje dobre relacje z kontrahentami, rekrutuje pracowników. Przejrzysty interfejs sprawia, że w jednym miejscu znajdują się wszystkie dostępne dokumenty, gdzie indziej widać rozliczenia, kalendarz i płatności. Wszystko powinno być spójne, dobrze widoczne i łatwe w obsłudze. 

Program do faktur z GUS zdecydowanie skraca czas potrzebny do wystawiania wszystkich dokumentów. Baza GUS sprawia, że w trakcie wystawiania faktury wystarczy wpisać numer NIP kontrahenta i potwierdzić wykonane działanie. W dalszej kolejności dane są automatycznie wpisywane na dokument i zapisują się w systemie, co skraca cały proces fakturowania i pozwala uniknąć błędów. W programie do fakturowania powinna występować również baza towarów i usług, w której widnieją wszystkie dostępne towary czy świadczone usługi. Bazy stanowią uzupełnienie magazynu, dlatego ryzyko sprzedania produktów, których nie ma na stanie, jest znikome. Listy podpowiedzi stworzone na podstawie wcześniejszych dokumentów również ułatwiają przygotowanie dowodów. 

Dla przedsiębiorcy, który co miesiąc wystawia dokumenty na tę samą kwotę, bardzo przydatna okaże się funkcja faktur cyklicznych. Wystarczy tylko potwierdzić wysłanie dokumentu do kontrahenta, bez dodatkowych formalności czy działań. Oczywiście wszystkie dane mogą zostać w dowolnym momencie zmodyfikowane. 

Program do fakturowania powinien mieć archiwum, w którym można przechowywać przygotowane i dostarczone do kontrahentów dokumenty. To również dobre miejsce na gromadzenie faktur kosztowych, które trzeba przechowywać przez okres minimum 5 lat od dnia wystawienia. Taki sposób archiwizacji przydaje się w przedsiębiorstwach, gdzie każdego miesiąca wystawia się dziesiątki dokumentów i przechowywanie ich w formie papierowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. 

Ewidencja dokumentów to kolejna zaleta, gdyż pozwala nie tylko pogrupować wystawiane dokumenty, ale również sprawdzić wartość transakcji zawieranych w złotówkach i obcych walutach, wartości sprzedanych towarów czy usług. W ewidencji pojawiają się również informacje o konkretnych kontrahentach, co ułatwia przedsiębiorcy analizowanie sytuacji w firmie i jeśli zajdzie taka konieczność — szybkie działanie. 

Dodatkowe funkcje programu do fakturowania z GUS – na co zwrócić uwagę? 

W programie do fakturowania powinien funkcjonować kalendarz, w którym można wpisać ważne informacje, terminy rozliczeń czy nadchodzące wydarzenia. W natłoku codziennych obowiązków bardzo łatwo jest zapomnieć o spotkaniach biznesowych czy zaplanowanych spotkaniach, a spóźnione płatności do urzędu czy ZUS generują problemy, których można przecież unikać. Kalendarz to ważny dodatek, a informacje o zbliżających się wydarzeniach czy płatnościach są wysyłane na wskazany adres mailowy albo wybrany numer telefonu. 

Kolejną bardzo przydatną funkcją, jaką powinien oferować program do wystawiania faktur, jest możliwość zmiany języka. Współpraca z zagranicznymi kontrahentami to coraz częściej spotykane rozwiązanie, a dokumenty w języku angielskim, niemieckim czy innym są bardzo dobrze odbierane przez kontrahentów pochodzących z zagranicy. Zmiana waluty również wpływa na pogłębienie relacji z klientami. 

Przygotowanie pliku JPK_FA jest obowiązkowe dla czynnych podatników VAT, dlatego możliwość uzupełnienia raportu z poziomu programu, a następnie dostarczenie go do urzędu jest bardzo dużym ułatwieniem. Większość pozycji zostaje automatycznie wpisana, dzięki czemu przedsiębiorca oszczędza czas i ma pewność, że do raportu nie wkradły się żadne błędy. 

Używany program powinien być na bieżąco aktualizowany – w przeciwnym wypadku nie będzie on zgodny z obowiązującymi przepisami i przedsiębiorca może narazić się na szereg przykrych konsekwencji. Aktualizacje mają być bezpłatne oraz regularne. 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.