Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Proszę czekać...
Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Firma

Kategoria Firma
Powrót do strony głównej porad

Jak wystawić certyfikat?

Jak wystawić certyfikat?

Certyfikat to dokument urzędowy, który ma na celu potwierdzenie stanu faktycznego, czyli w większości przypadków uzyskania konkretnego tytułu, umiejętności, zakończenia szkolenia z pozytywnym wynikiem czy innych. Certyfikat musi zostać wystawiony zgodnie z zasadami określanymi jako certyfikacja. Dzięki wymienionym zasadom/przepisom każdy, kto będzie miał do czynienia z certyfikatem, zyska pewność, że jest to dowód rzetelny, prawdziwy i budzący zaufanie. Część użytkowników decyduje się na wykonanie weryfikacji wyrobu, procesu albo usługi – w tym celu wykorzystuje się określoną normę albo inne wymagające dokumenty.

Zasady wystawiania certyfikatów 

Definicja certyfikatu wskazuje, że to dokument urzędowy, jednak można spotkać sporo podmiotów, które po uzyskaniu odpowiednich umiejętności czy wiedzy są w stanie przygotowywać szkolenia, czy kursy kończące się otrzymaniem certyfikatu. Certyfikaty są szczególnie popularne w branży beauty (fryzjerzy, kosmetyczki), wśród kucharzy oraz architektów wnętrz. Podnoszenie kwalifikacji jest doceniane przez pracodawców i pozwala na nabycie dodatkowych umiejętności niezwykle przydatnych w wykonywaniu obowiązków zawodowych. 

Można stwierdzić, że po uzyskaniu wymaganych umiejętności wiedza może zostać przekazywana przez każdego, a po zakończonych czynnościach i sprawdzeniu, czy uczestnik kursu zrozumiał wszystkie zagadnienia i prawidłowo wykonuje pracę, przystąpić do przygotowania certyfikatu. 

Jak wystawić certyfikat? 

Każdy może samodzielnie wykonać certyfikat i wbrew pozorom nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Potrzebny jest jeden szablon, na którym zmieniają się tylko dane, czyli w większości przypadków imię i nazwisko uczestnika, nazwa firmy oraz tytuł kursu/szkolenia. Zaświadczenie ma na celu potwierdzenie zakończenia szkolenia i uzyskanie pożądanych umiejętności. 

Pierwszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bardzo popularnego programu Canva. Chodzi o wszechstronne narzędzie używane do przygotowania różnorodnych grafik, w tym także wzorów certyfikatów. Użytkownik nie ma obowiązku ściągania programów do edytowania grafiki, gdyż wszystkie działania odbywają się z poziomu strony. Trzeba jedynie włączyć stronę internetową, wybrać optymalny wzór, wydrukować i wykorzystywać tyle razy, ile jest potrzebne. 

Drugim popularnym sposobem na przygotowanie certyfikatu jest zastosowanie szablonów dostępnych w Microsoft Power Point. To popularny program używany do wykonywania szkoleń (umożliwia przygotowanie prezentacji). Wszystkie działania odbywają się intuicyjnie, wystarczy wybrać odpowiedni wzór, wydrukować go i uzupełniać o potrzebne informacje. Warto dodać, że część szablonów jest dostępna całkowicie za darmo. 

Szablony dostępne są także w popularnym Microsoft Word, który jest używany przez większość użytkowników.
Wystarczy znaleźć odpowiednie rozmieszczenie, wzbogacić certyfikat o zdjęcie, logo czy inne informacje i wykorzystywać w dowolnej chwili.

W jaki sposób wystawić certyfikat?


Dobrym pomysłem jest wykorzystanie Certificate Magic — program doskonale nadaje się do przygotowania certyfikatów, gdyż użytkownik korzysta z jednego z gotowych wzorów. Wszystkie czynności odbywają się szybko i intuicyjnie, gdyż nie ma obowiązku zakładania konta czy rejestracji, która wymaga sporo czasu. Dużo wzorów daje spore pole do popisu, ale problematyczne może okazać się używanie polskich znaków, gdyż są dostępne tylko w wybranych czcionkach. 

Ostatnim darmowym programem do wykonania certyfikatów jest Adobe Photoshop. Gotowe wzory ułatwiają zadanie, a efekt jest doskonały.  

Jeśli wymienione sposoby przygotowania certyfikatów szkoleń nie spełniają oczekiwań, można zdecydować się na płatne rozwiązania. Na szczególną uwagę powinny zasłużyć propozycje występujące w Envato Market. Mowa o profesjonalnych szablonach, które świetnie sprawdzą się jako certyfikaty przyznawane przez renomowane firmy. Jaki jest koszt wzoru? Mowa o kilku/kilkunastu złotych, dlatego budżet firmy nie zostanie zbyt mocno obciążony. 

Rodzaje certyfikatów – na co można się zdecydować?

Rodzaje certyfikatów uwarunkowane są dziedziną, której dotyczą.

Wyróżnia się przede wszystkim: 

- certyfikaty bezpieczeństwa – dokument potwierdza wykonanie przez organy inspekcji kontroli stanu urządzeń technicznych używanych w przedsiębiorstwie. Osoba wydająca dokument potwierdza, że dokument jest zgodny z najwyższymi standardami. Jeśli certyfikat nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym, osoba wystawiająca dokument musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, 

- certyfikat pochodzenia towarów – wystawia go konsulat państwa importującego albo eksporter. Dokument ma na celu potwierdzenie, że konkretne produkty pochodzą z państwa, z którego zostały transportowane, 

- certyfikat ubezpieczeniowy, czyli dowód potwierdzający polisę ubezpieczeniową. Na dokumencie musi znaleźć się szereg informacji, a wśród nich okres ubezpieczenia, ubezpieczyciel, ubezpieczony, kwota gwarancyjna oraz składka ubezpieczeniowa, 

- certyfikat akcyjny – potwierdza nabycie akcji, czyli dowód służy do lokowania kapitału, 

- certyfikat bankowy – dowód założenia lokaty kapitałowej (w oddziale banku), 

- certyfikat jakości – przedsiębiorca korzysta z systemu gwarancji jakości, co umożliwia bardzo dobry przepływ informacji, wpływa także na renomę firmy, 

- certyfikat kwalifikowany – to elektroniczny dowód tożsamości, 

- certyfikat akredytacji – oficjalne uznanie, że wybrane miejsce (zakład, placówka) są zdolne do wykonywania określonych czynności, sprzedawania konkretnych towarów czy wykonywania badań, 

- certyfikat zgodności określany również jako system jedności. 

Wymienione certyfikaty mają bardzo oficjalny charakter, ale dokumenty używane są także w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach mających na celu potwierdzenie umiejętności, nabycie nowych informacji czy wiedzy. 

 

Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.