Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Finanse

Sposoby finansowania własnej firmy

sposoby finansowania firmy
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ogromnymi wydatkami i trzeba mieć tego świadomość.
Czasem otwarcie biznesu jest ryzykowne, a przedsiębiorca nie ma pewności czy nowa marka zostanie przyjęta na rynku, czy będzie cieszyła się popularnością i czy biznes będzie się kręcił. Niestety, problemy w gospodarowaniu pieniędzmi mogą występować nie tylko na początku, ale również i po wielu latach prowadzenia firmy.
Z tego względu warto przyjrzeć się bliżej metodom finansowania działalności.

Na rynku istnieje sporo instytucji wspierających przedsiębiorstwa. Pomagają one uzyskać kapitał umożliwiający otwarcie albo rozwój działalności. 
 

Z jakich sposobów finansowania firmy może skorzystać przedsiębiorca?

Kredyty jako jedna z form finansowania przedsiębiorstwa Finansowanie działalności z wykorzystaniem kredytów to najpopularniejsze rozwiązanie. Korzystanie ze wsparcia oferowanego przez bank nie generuje kosztów ani też nie wiąże się z przychodami. Dopiero po nabyciu dóbr czy towarów, majątku firmowego albo skorzystaniu z usług ściśle związanych z działalności, rata kredytu może zostać zaksięgowana jako koszt (w tym celu wymagana jest faktura zakupu służąca jako dowód transakcji).
Oprócz ceny, jaką przedsiębiorca musiał zapłacić za towar czy usługę, do kosztów zalicza się także naliczone od kredytu odsetki, które zgodnie z umową musi opłacać raz w miesiącu.
Dopiero po ich zapłaceniu można zaliczyć je do kosztów (transakcja musi zostać wykonana i potwierdzona wyciągiem bankowym albo dowodem wpłaty). 

Refundacja składki emerytalnej i rentowej z PFRON – przychód, który musi zostać opodatkowany

Umowa kredytu odgrywa szczególnie ważną rolę w finansowaniu środków trwałych należących do przedsiębiorstwa. Czasem w dokumencie widnieje informacja, że bank staje się współwłaścicielem konkretnej rzeczy (w większości przypadków mowa o 49%). To informacja, że przedsiębiorca nie wykonuje odpisów amortyzacyjnych od ogólnej wartości środka trwałego, a jedynie od 51% wartości. Kredytowanie pozwala wliczyć do kosztów wydatków związanych z użytkowaniem nabytych rzeczy oraz ich ubezpieczeniem. 

Finansowanie z wykorzystaniem leasingu

Kapitał to nie sam pieniądz, gdyż w przedsiębiorstwie może również brakować środków stałych czy sprzętu wykorzystywanego do pracy, a także lokum. W omawianej sytuacji najczęściej stosowane jest finansowanie w formie leasingu. W taki sposób można finansować rzeczy ruchome, grunty oraz nieruchomości. Aby kwoty podlegające pod leasing znalazły się w kosztach, konieczne jest rozróżnienie charakteru umowy, gdyż dostępny jest leasing operacyjny oraz finansowy.  

Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że leasingowana rzecz przez cały okres trwania umowy jest własnością firmy leasingowej. Oznacza to, że przedsiębiorca nie ma prawa wpisać jej do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności oraz odliczać amortyzacji. 

Koszty w leasingu operacyjnym kształtują się następująco: 

- raty leasingowe powiększone o odsetki, 

- czynsz inicjalny znany również jako opłata wstępna, 

- wydatki powiązane z eksploatacją przedmiotu leasingu, 

- ubezpieczenie. 

Druga opcja, czyli leasing finansowy ma zupełnie inną podstawę w trakcie naliczania kosztu. Oznacza to, że leasingowana rzecz od razu po podpisaniu umowy pozostaje własnością przedsiębiorcy. Do kosztów nie zalicza się konkretnych rat leasingu, ale wśród kosztów uzyskania przychodu występują:

- odpisy amortyzacyjne – leasingowana rzecz stanowi jednocześnie środek trwały dla firmy, 

- odsetkowe raty leasingowe, 

- wydatki ponoszone w trakcie korzystania z przedmiotu leasingu, 

- ubezpieczenie. 

Finansowanie firmy przy pomocy dotacji 

Unia Europejska oraz Rząd również oferują finansowanie przedsiębiorstwa. W tym celu środki przeznaczone na wspieranie przedsiębiorców przyznawane są bezzwrotnie i stanowią przychód dla firmy. Co ważne środki są zwolnione z podatku. Oznacza to, że po otrzymaniu dotacji z UE albo budżetu Polski nie ma konieczności wykazywania środków w przychodach z działalności oraz uiszczania od nich podatku dochodowego. Jednak ta sytuacja niesie za sobą pewne konsekwencje, a mianowicie środki stałe czy przedmioty nabyte za dotację nie mogą stanowić dla firmy kosztów podatkowych.
Jeśli przedsiębiorca zakupi środki trwałe, odpisy amortyzacyjne nie mogą zostać potraktowane jako koszty podatkowe. Tak samo jest w przypadku towarów opłaconych z uzyskanej dotacji, nawet jeśli zostanie ona potwierdzona fakturą zakupu. 

Powyżej przedstawiono podstawowe zasady dotyczące dofinansowania, ale istnieje wyjątek od tej reguły, a mianowicie środki uzyskane z Funduszu pracy. Mowa o wsparciu finansowym oferowanym osobom bezrobotnym umożliwiającym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i wsparcie zakupu podstawowych środków czy sprzętu. Dotacje uzyskiwane z Urzędu pracy zostały wymienione w ustawie jako przychód podlegający zwolnieniu podatkowemu, jednak wydatki kwalifikują się jako koszty. Oznacza to, że przedsiębiorca może je wprowadzić do KPiR. Istnieje jeden wyjątek, a mianowicie środki trwałe nabyte z dotacji i rozliczane przy pomocy odpisów amortyzacyjnych również nie stanowią kosztu podatkowego. 

Jak jeszcze można finansować firmę?

Uzyskanie środków finansowych jest szczególnie trudne dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność, gdyż nie mają oni zdolności kredytowej. Oznacza to, że często nawet bez analizowania wniosku o finansowanie z banku, uzyskują oni negatywną odpowiedź. W omawianym przypadku jedynym rozwiązaniem jest pożyczka z inicjatyw społecznych, która jest finansowana przy pomocy środków unijnych. Zwrotna pożyczka daje możliwość rozliczenia zakupów w taki sam sposób, jak w przypadku kredytu i jednocześnie nie stanowi bezpośredniego przychodu dla podatnika.  

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca uzyska refundację z Urzędu Pracy, środki staną się dla niego pozostałymi przychodami, które musi opodatkować podatkiem dochodowym. 

Sposoby finansowania przedsiębiorstwa są różne, a wszystkie szczegóły związane z księgowaniem przychodów i kosztów są uwarunkowane sposobem ich otrzymania.

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.