Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Proszę czekać...
Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Prawo

Kategoria Prawo

Jak kupić mieszkanie ?

jak kupić własne mieszkanie

 


Myślisz nad zakupem własnego mieszkania? Przychodzi ten ostateczny moment, w którym decydujesz się podjąć działania? Za nim się na to zdecydujesz, zagłąb się w temat zakupu mieszkania rozpoczynając od wyboru lokalizacji, rozkładu czy też metrażu nieruchomości, a kończąc na analizie ksiąg wieczystych. 

 

Jak wybrać mieszkanie do zakupu? 


Pierwszą kwestią nad, którą powinniśmy się zastanowić to na jakim mieszkaniu nam zależy, czy ma być ono z rynku pierwotnego, czy też z rynku wtórnego. 

Tak samo jak z rynkiem pierwotnym tak i z wtórnym są związane pewne zagrożenia oraz mocne strony. Po krótce omówimy jakie ryzyko oraz wartości wiążę się z każdym z nich.

 

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego


Zaletami związanymi z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, to zdecydowanie niższe koszty związane z wykonaniem transakcji (brak podatku PCC), aranżacja wnętrza pozostaje do organizacji własnej, co oznacza, że możemy je wykonać według własnego uznania oraz potrzeb.

Nowoczesne budynki mają położoną świeżą izolacje, a deweloper może przygotować dla nas atrakcyjne pakiety o ile się o takie upomnimy. 


Wady związane z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, to zdecydowanie lokalizacja. Deweloperzy swoje osiedla rozbudowują z dala od centrum miasta, co wiąże się z dłuższym dojazdem do niektórych zakładów prac. 

Również ograniczona liczba miejsc parkingowych może być problemem wielu inwestycji, a budynki sąsiadujące najczęściej są położone zbyt blisko siebie.


Zakup mieszkania z rynku wtórnego


Zalety związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego, jest to przeważnie gotowość nieruchomości do wprowadzenia się nowego właściciela .

Wiele osiedli, szczególnie z wielkiej płyty, znajduje się w sąsiedztwie pełnowartościowej infrastruktury handlowej, edukacyjnej, kulturalnej, a przede wszystkim komunikacyjnej. 

Mieszkania z rynku wtórnego są sprzedawane przez poprzednich właścicieli co wiąże się z możliwością wysokich negocjacji bądź znalezienia tzw. ,,okazji".


Wady związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego, to przede wszystkim wyższy koszty wykonania transakcji (podatek PCC). 

Bloki te przeważnie przeszły swój okres świetności co jest związane ze zniszczonymi klatkami schodowymi, niedziałającymi windami czy gorszą izolacją budynku.

 

Co jest jeszcze ważne w wyborze mieszkania do zakupu?  Rozsądek!

Pośpiech jest zmorą wszystkich kupujących, może on nabawić nas na niepotrzebne dodatkowe koszty, a nawet wpędzić nas w lawinę problemów. Weź pod uwagę kilka nieruchomości, za nim złożysz wniosek o kredyt. Pierwotnie oszacuj jakim budżetem dysponujesz, a jeżeli planujesz posiłkować się kredytem, wykonaj analizę zdolności kredytowej. 

 

Formalności związane z zakupem mieszkania 


Wybrałeś już swoją wymarzoną nieruchomość? Po podpisaniu umowy kredytowej, czas sformalizować Twoją nową własność.

W tej sprawie udaj się do notariusza, aby spisać zakup w formie aktu notarialnego. Tylko po dostarczeniu tego dokumentu bank uruchomi kredyt i dostarczy transze poprzedniemu właścicielowi mieszkania.

Koniecznie podpisz protokół zdawczo-odbiorczy. Może Cię to w późniejszym czasie ochronić, gdybyś znalałam problemy związane z mieszkaniem, które zostały utajnione przed poprzedniego właściciela. Dokładniej mówimy tutaj o rękojmie za wady fizyczne nieruchomości, dotyczy się to mieszkań z rynku wtórnego jak i również z rynku pierwotnego.

Co więcej rękojmia dotyczy nie tylko wad fizycznych ale również wad prawnych. 
Niezwykle istotny jest również fakt, że sprzedawca odpowiada względem kupującego na zasadzie ryzyka, tzn. odpowiada za wady utajnione albo to o których nie miał wiedzy.

Następnym krokiem jest złożenie w sądzie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej, najpóźniej z dniem podpisania aktu notarialnego.

Jeżeli zakupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego opłać podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym, a kolejno złóż deklarację podatkową w Urzędzie Miasta.

 

Zakup mieszkania z biurem nieruchomości 


Tak jak widzisz zakup mieszkania, wiąże się z ogromną wiedzą dotyczącą rynku nieruchomości oraz wieloma jej elementami. Czy warto podejmować ryzyko samodzielnego przejścia przez wieloszczeblowy proces zakupu mieszkania nie mając doświadczenia.

Aby zminimalizować występujący stres, a czas przeznaczyć na rzeczy przyjemniejsze, warto znaleźć osobę, która specjalizuje się w dziedzinie nieruchomości oraz wesprze nas na każdym etapie tego zawiłego i skomplikowanego procesu. 

Mowa tutaj oczywiście o pośrednikach zajmujących się obrotem nieruchomościami.

 

Jakie korzyści płyną ze współpracy z biurem nieruchomości? 


Bezpieczeństwo transakcji 

Jedną z ważniejszych korzyści płynący ze współpracy z biurem nieruchomości jest z pewnością bezpieczeństwo całego procesu. Profesjonalne biuro nieruchomości przeprowadzi klienta przez wszystkie etapy transakcji, pozwoli uniknąć ewentualnych finansowych konsekwencji, ochraniając jednocześnie swojego klienta przed podjęciem nieekonomicznych decyzji.

Po stronie biura nieruchomości stoi również przygotowanie niezbędnych dokumentów do przeprowadzenia transakcji. 


Skuteczność biura nieruchomości

Nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości oznacza dla klienta kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Dzięki znajomości trendów i tendencji panujących na rynku nieruchomości, profesjonalny pośrednik znajdzie mieszkanie nie tylko za odpowiednią kwotę, ale również skutecznie przeprowadzi negocjacje z właścicielem nieruchomoścI.

Nie tylko dokona analizy każdej potencjalnej nieruchomości począwszy od bezpośredniego rozeznania skończywszy na rekonesansie w księgach wieczystych lub mpzp.


Specjaliści niezbędni do zakupu mieszkania

Dlaczego jeszcze warto współpracować z biurem nieruchomości? Biura pośrednictwa współpracują z szeregiem specjalistów począwszy od dekoratorów, fotografów, prawników, inspektorów budowlanych, doradców kredytowych, a kończąc na samych notariuszach.

Dzięki temu zapewniają klientom pomyśle i przede wszystkim efektywne działania, zmierzające do efektywnego zakończenia transakcji. 


Baza nieruchomości ,,spod lady”

Za nim oferta nieruchomości ujrzy światło dzienne, często pośrednicy w biurach nieruchomości dzielą się informacjami co do nowych pozyskanych ofert. Oznacza to, że niektóre oferty nieruchomości, nie są wprowadzane do serwisów ogłoszeniowych, znajdując nowego właściciela. 

Jeżeli konkretna nieruchomość spełnia wymagania klienta, to pierwszorzędnie na prezentacje zostanie zaproszona osoba która równie korzysta z usług danego biura nieruchomości. Z jakim biurem nieruchomości nawiązać współpracę?  


Pośredników jak samych biur nieruchomości jest wiele, za nim nawiążesz z którymkolwiek współpracę, rozeznaj się. Pośrednik jest osobą, która ma się Tobą w pewnym sensie zaopiekować oraz zająć zakupem Twojego mieszkania.

Powinniśmy z nim w łatwy i prosty sposób komunikować się oraz w pewnym sensie powinniśmy mu zaufać i polegać na jego doświadczeniu i wiedzy.

 

Jeżeli planujesz zakupić mieszkanie, działkę lub dom, rozważ nawiązanie współpracy z Biurem nieruchomości MskPartners. 

Kupno nieruchomości przy pomocy tej agencji, daje szanse na szybsze odnalezienie wymarzonego lokum, podczas gdy przejście przez sam proces transakcji zostanie przeprowadzony bezpiecznie i przyjmie.

Za wykonanie usługi pośrednictwa, biuro nieruchomości wystawi fakturę. 


Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E02. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.