Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Firma

Porady biznesowe

Kategoria Firma
Powrót do strony głównej porad

Jaki program do faktur wybrać?

jaki program do fakturowania

Wystawianie faktur to jeden z elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Właśnie w taki sposób odbywa się ewidencjonowanie przychodów uzyskanych ze sprzedaży towarów albo usług.
Każdy dokument sprzedażowy musi powstać zgodnie z obowiązującą ustawą o VAT. Stąd tak ważny jest wybór dobrego programu do fakturowania.

W przypadku jednoosobowych oraz małych przedsiębiorstw na uwagę zasługuje afaktury.pl, a z kolei większe firmy najbardziej skorzystają na programie faktury.pl. 


Na jakie cechy zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania? 

Program do faktur powinien być przede wszystkim łatwy w użyciu — intuicyjny interfejs zdecydowanie ułatwia przygotowywanie dokumentów.
Nieskomplikowane działania i automatyczne wpisywanie danych przełoży się na oszczędność czasu. Ma to szczególnie duże znaczenie w większych przedsiębiorstwach, gdzie każdego miesiąca wystawia się setki faktur. 

Program do wystawiania faktur powinien być mobilny, czyli pozwalać na korzystanie z niego zarówno z laptopa, jak i tabletu, a nawet telefonu. Miejsce pracy nie powinno odgrywać większej roli w trakcie wystawiania dokumentów. 

Dobrej jakości program powinien mieć możliwość wystawiania wszystkich rodzajów faktur zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ustawodawca regularnie zmienia przepisy, stąd konieczność wprowadzania w programie aktualizacji. Samodzielne wykonywanie aktualizacji jest pracochłonne, dlatego warto upewnić się, że w programie zajmuje się tym grono specjalistów. Właśnie w taki sposób nawet stosunkowo drobne zmiany podatkowe nie pozostaną niezauważone. 

Bardzo ważna jest także ochrona danych osobowych – zgodnie z RODO konieczne jest zabezpieczenie danych konsumentów wprowadzanych do systemu. 

W profesjonalnych programach do fakturowania, wśród których można wymienić afaktury.pl, oprócz wystawiania faktur można wykonywać także wiele innych czynności, na przykład:

- przygotować katalog produktów, 

- stworzyć bazę kontrahentów, 

- weryfikować klientów, 

- księgować w sposób całkowicie automatyczny. 

Warto przyjrzeć się bliżej dodatkowym funkcjom programu. Tworzenie katalogów ułatwia i jednocześnie przyspiesza obsługę sprzedaży.

Po przygotowaniu bazy dostępnych towarów i usług wystawianie faktur odbywa się zdecydowanie szybciej. Nie trzeba każdorazowo wpisywać pełnych nazw, jednostek, cen oraz stawek VAT. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję z bazy danych.

To szybki sposób wystawiania dokumentów i jednocześnie unikanie pomyłek. Baza umożliwia także sprawdzanie aktualnego stanu towarów, kontrolę zamówień i uzupełnienie braków (pod warunkiem, że program jest połączony z magazynem).


Uzupełnienie bazy kontrahentów zdecydowanie ułatwia wystawianie dokumentów, gdyż wpisywanie wszystkich danych klientów (adres, NIP, nazwa firmy) zajmuje sporo czasu. Jeśli program pobiera dane z GUS, ryzyko popełnienia błędu jest znikome. Po uzyskaniu wszystkich informacji na temat kontrahenta zostają one zapisane w programie. Kolejna faktura dla tego samego konsumenta wymaga jedynie wpisania pierwszych liter nazwy jego firmy, a pozostałe informacje pojawiają się automatycznie. 


Weryfikacja kontrahentów w programie to fakturowania jest niezwykle przydatna i pozwala ochronić się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami. Program może sprawdzić, czy dana osoba nie widnieje w Krajowej Bazie Dłużników, w bazie VIES (potwierdza aktywny numer VAT UE podatnika), w bazie Ministerstwa Finansów (kontrola aktywności podatnika VAT oraz jego numeru rachunku bankowego). 


Automatyzacja księgowania faktur daje gwarancję automatycznego księgowania przygotowanych dokumentów do ewidencji podatkowych. Wszystkie faktury są uporządkowane i sam program rozpoznaje, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Ta funkcja ułatwia opłacanie należności do organów podatkowych. 


Jakie dodatkowe funkcje może mieć program do fakturowania?

Wymienione powyżej funkcje to cały czas nie wszystkie możliwości programu do faktur.
Bardzo przydatne jest wysyłanie faktur bezpośrednio z programu na maila kontrahenta. To po raz kolejny oszczędność czasu.

W przypadku braku płatności, z poziomu programu można wysłać profesjonalne przypomnienie w formie wiadomości SMS albo e-mail.

Dużym ułatwieniem jest opcja wystawiania faktur cyklicznych – nie trzeba pamiętać o przygotowaniu dokumentów, gdyż program generuje je samodzielnie, a następnie wysyła. 


Każde przedsiębiorstwo powinno się rozwijać, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się narzędzia wykorzystywane do analizowania bieżącej sytuacji, kontrolowania przychodów i kosztów oraz sprawdzania poziomu sprzedaży.
Takie narzędzia umożliwiają wykrycie błędów, zwrócenie uwagi na przedmioty czy usługi, które cieszą się największą popularnością oraz zaplanowanie marketingu. 


Przedsiębiorcy określani mianem Vat-owców mają comiesięczny obowiązek wysyłania plików JPK_FA oraz JPK_VAT. Dobrze dobrany program do faktur zajmie się generowaniem wymienionych dokumentów i wysyłaniem ich do Ministerstwa Finansów i to bez interwencji przedsiębiorców. 


W większych firmach bardzo przydatne jest prowadzenie ewidencji magazynowej. Obsługa sprzedaży łączona z obrotem towarami zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności. 

To od przedsiębiorcy zależy jaki szablon faktury wybierze, a także jaki język będzie widniał na dokumencie (w bardziej zaawansowanych programach można wybrać jeden z ośmiu dostępnych języków). 


Opcja fiskalizacji sprzedaży online również się przydaje, oznacza ona możliwość przygotowywania paragonów fiskalnych i dostarczenie ich do kontrahentów. Jak widać program do fakturowania to nie tylko miejsce, w którym wystawia się dokumenty sprzedażowe. Istnieje także możliwość weryfikacji kontrahentów, wysyłania dokumentów do MF oraz prowadzenia magazynu. 

Przed zakupem programu warto skorzystać z wersji próbnej dostępnej na kilka albo kilkanaście dni. W tym czasie można zapoznać się z interfejsem, przejrzeć wszystkie dodatkowe funkcje i zadecydować, czy wybrany program spełnia wszystkie potrzeby przedsiębiorcy. 


Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.