Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Prawo

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Prawo

Jak uzyskać elektroniczny numer księgi wieczystej?

Jak uzyskać elektroniczny numer księgi wieczystej?

Każda nieruchomość musi zostać wpisana do księgi wieczystej, stąd informacje widniejące w dokumencie są bardzo istotne i mogą się przydać nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Z tego względu należy wiedzieć, jak w szybki i bezproblemowy sposób uzyskać elektroniczny numer księgi wieczystej oraz pozostałe informacje. 

W celu uzyskania danych z księgi wieczystej nie trzeba się zbytnio natrudzić, gdyż jest to dokument w pełni jawny. Każdy, kto ma numer księgi wieczystej, jest w stanie zapoznać się z jej zawartością. W celu uzyskania elektronicznego numeru oraz treści dokumentu wystarczy podążać za instrukcją podaną poniżej. 

Jak uzyskać elektroniczny numer księgi wieczystej?

Elektroniczna księga wieczysta to dokument przypisany do każdego domu oraz mieszkania i nie ma większych problemów z uzyskaniem informacji zawartych w dokumencie. Jedyne co trzeba zrobić to zapoznać się z posiadanymi danymi. Nieco więcej problemów występuje w przypadku, kiedy brakuje elektronicznemu numeru księgi wieczystej. Mimo wszystko jest kilka rozwiązań. 

Pierwszą opcją jest uzyskanie numeru księgi wieczystej przy pomocy adresu domu albo mieszkania. W tym celu stosuje się komercyjne wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Taki sposób jest nie tylko szybki, ale jednocześnie nie generuje zbyt dużych problemów. 

Drugą opcją jest uzyskanie numeru księgi wieczystej nieruchomości w starostwie powiatowym albo w sądzie rejonowym. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie dla właścicieli nieruchomości oraz innych osób, które są w stanie udowodnić interes prawny. 

Drugi z wymienionych sposobów nie jest dostępna dla osób, które dopiero przymierzają się do kupna nieruchomości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że elektroniczna księga wieczysta powinna zostać bardzo dokładnie zweryfikowana jeszcze przed podpisaniem umowy o zakup nieruchomości. W celu zapoznania się z dokumentem trzeba zwrócić się z prośbą do właściciela domu czy mieszkania, gdyż w omawianej sytuacji starostwo powiatowe albo sąd rejonowy nie mogą pomóc. 

Jeśli w zakupie nowego domu pomaga pośrednik nieruchomości, powinien okazać się on pomocny w tej sprawie. Należy poinformować go o chęci zapoznania się z księgą wieczystą. Dostarczy ją wraz z innymi potrzebnymi dokumentami. Z reguły prowizja pośrednika nieruchomości zawiera już koszt uzyskania księgi wieczystej, dlatego nie należy się zbytnio martwić dodatkowymi opłatami. Pośrednik przekazuje także numer księgi wieczystej lokali usługowo-handlowych, które stanowią przedmiot zainteresowania kupca. 

Kiedy zainteresowana osoba albo właściciel uzyska numer, ma możliwość przeglądania elektronicznych ksiąg wieczystych. W tym celu stosuje się stronę przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości funkcjonującą pod adresem www.ekw.ms.gov.pl. 

Jak rozumieć elektroniczne księgi wieczyste, co oznaczają kolejne zapisy?

Kiedy elektroniczny numer księgi wieczystej jest już znany, przychodzi czas na zapoznanie się z treścią dokumentu. W każdej elektronicznej księdze wieczystej występują cztery działy, a wśród nich:

- dział I to zbiór podstawowych informacji na temat położenia nieruchomości (dane pochodzą z ewidencji gruntów), 

- dział II zawiera informacje na temat właścicieli (właściciela) albo użytkowniku wieczystym, 

- działa III obejmuje szereg informacji o ograniczonych prawach rzeczowych, chociażby wpisach wykonanych przez komorników sądowych czy innych upoważnionych podmiotów, 

- dział IV to wszystkie informacje związane z hipotekami (mowa o dokumentach umownych, jak i przymusowych). 

W trakcie zakupu nieruchomości zawartość księgi wieczystej jest niezwykle istotna. Kluczowe znaczenie może odgrywać jeden wpis, dlatego nie należy przeoczyć żadnej ważnej informacji. Na szczególną uwagę zasługują dwa ostatnie działy, gdzie można znaleźć informacje o potencjalnym zajęciu nieruchomości przez komornika sądowego. Z księgi wieczystej można dowiedzieć się również o występowaniu wierzycieli hipotecznych.
W celu uniknięcia ewentualnych problemów i błędów warto powierzyć sprawdzanie księgi doświadczonemu radcy prawnemu, który spojrzy na dokument okiem specjalisty i wyłapie niepokojące informacje albo zapisy. 

 

 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.