Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Handel

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Handel

Jak wystawić BDO?

jak wystawić BDO

Skrót BDO oznacza Bazę Danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce Odpadami. Ten temat powinien być szczególnie bliski przedsiębiorcom, gdyż jest ściśle powiązany z prowadzoną przez nich działalnością. Obowiązkowy wpis do Rejestru BDO dotyczy przedsiębiorców, którzy zajmują się produkcją, transportem albo przetwarzaniem odpadów, a także prowadzą ewidencję odpadów.

Kolejną grupę stanowią podmioty wprowadzające na terytorium kraju towary występujące w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie albo akumulatory. Obowiązek dotyczy również sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Zgodnie z ustawą z 14 grudnia 2012 roku przedsiębiorcy zajmujący się produkcją czy importem opakowań albo ewentualnie nabywają je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (w przypadku firm unijnych), także muszą dokonywać rejestracji. 

Wybrane jednoosobowe działalności mają obowiązek BDO i mowa przede wszystkim o salonach kosmetycznych, księgarniach oraz warsztatach samochodowych. 

Jakie konsekwencje grożą za brak rejestracji w systemie BDO?

Firmy zobowiązane do rejestracji w systemie BDO nie powinny unikać tego obowiązku. W przeciwnym wypadku muszą liczyć się z poważnymi karami, które mogą wynosić nawet do 1 000 000 zł. Z kolei gospodarowanie odpadami, które jest sprzeczne z informacjami występującymi w rejestrze, może spotkać się z karą aresztu albo grzywny. 

Za prowadzenie rejestru odpowiada Marszałek Województwa. Wszystkie dane występujące w systemie muszą być zgodne z prawdą, gdyż są na bieżąco kontrolowane. Dla przykładu, jeśli jedna działalność jest zarejestrowana w jednym miejscu, a działa w innej lokalizacji albo nawet kilku lokalizacjach, niezbędne jest wykazanie ich wszystkich.  

Ustawodawca przewiduje szereg podmiotów, które nie muszą rejestrować się w systemie. Mowa przede wszystkim o osobach fizycznych i jednostkach organizacyjnych, które nie są przedsiębiorcami i używają odpadów na własne potrzeby. Oprócz tego ten przepis dotyczy podmiotów władających powierzchnią ziemi, na której komunalne osady są wykorzystywane w rolnictwie, czyli do uprawy roślin sprzedawanych w obrocie handlowym (także pasze), do uprawy roślin wykorzystywanych do produkcji kompostu, do uprawy roślin przeznaczonych do konsumpcji oraz do rekultywacji gruntów na cele rolne. 

W jaki sposób dokonać rejestracji BDO?

Jeśli przedsiębiorca jest zaliczany do jednej z wymienionych powyżej grup ma obowiązek złożenia wniosku o wpis do Rejestru BDO. Te czynności wykonuje jeszcze zanim rozpocznie działalność. Wnioski dostarczane są przez indywidualne konto stworzone w bazie danych o produktach i opakowaniach, a także gospodarce odpadami. Wystarczy zalogować się na https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/. 

Rejestrowanie działalności nie jest skomplikowane, ale pierwsze logowanie musi odbyć się poprzez Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej, czyli bardzo popularny profil zaufany czy e-dowód. W taki sposób odbywa się kontrola i akceptacja danych. 

W jaki sposób ewidencjonowane są odpady w BDO?

Od stycznia 2021 roku wszyscy przedsiębiorcy wymienieni powyżej mają obowiązek prowadzenia ewidencji elektronicznej w systemie BDO. Ich kolejnym zadaniem jest wystawianie KPO – ten skrót oznacza kartę przekazania odpadów. Większość przedsiębiorców dodatkowo przygotowuje KEO – kartę ewidencji odpadów. W kartach znajduje się szereg informacji dotyczących odpadów.

W KPO musi znaleźć się waga wszystkich odpadów, a z kolei KEO wymaga wpisania wagi pojedynczych odpadów, które zostały wytworzone przez przedsiębiorstwo. Wykorzystując wymienione karty, można szybko i sprawnie ewidencjonować sprawy związane z odpadami, a następnie na podstawie uzyskanych informacji przygotowywać sprawozdania roczne. Informacje są bardzo przydatne w trakcie transportu odpadów do przetwórcy. 

 Jakie informacje muszą znaleźć się na karcie przekazania odpadów?

Karta przekazania odpadu musi mieć nadany numer, ale ustawodawca nie narzuca konkretnego sposobu numeracji. Z tego względu przedsiębiorcy przyjęli format, w którym znajduje się kod odpadu, a także data. 

W karcie występuje rok kalendarzowy, niezbędne jest wpisanie, kto jest posiadaczem odpadu – podaje się imię, nazwisko albo nazwę podmiotu wraz z miejscem zamieszkania, albo siedziby firmy. 

Niezbędne jest podanie imienia, nazwiska albo nazwy podmiotu zajmującego się transportem odpadów wraz z adresem. Przed skorzystaniem z oferty podmiotu transportowego niezbędne jest sprawdzenie, czy firma znajduje się w rejestrze BDO. 


Przedsiębiorca musi uzupełnić imię, nazwisko albo nazwę podmiotu, który przejmuje odpady wraz z adresem. 

W karcie musi znaleźć się numer rejestrowy BDO. 

Wytwórcy zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych muszą wypełnić dodatkowo pole nr 9. 

Na karcie jest miejsce na kod odpadu, który musi być zgodny z katalogiem odpadów.

Przedsiębiorca musi wymienić, jaki jest rodzaj odpadu (jego nazwa), która została sprawdzona w katalogu odpadów. 


Bardzo istotne jest podanie precyzyjnej daty operacji – mowa o sytuacji, kiedy przedsiębiorca korzysta ze zbiorczej karty przekazania odpadów miesięcznych. 

Wymagana jest informacja o masie odpadów w Megagramach. W jaki sposób można przeliczyć wartość odpadów? 1 Mg to 1000 kg. W trakcie przeliczenia trzeba zastosować dokładność do trzeciego miejsca po przecinku. Kiedy masa odpadów nie przekracza 1 kg (0,001 Mg), trzeba ją zaokrąglić do 1 kg. 

Pole numer 14 jest przeznaczone jedynie dla odpadów niebezpiecznych, które zostały wymienione w katalogu odpadów. Z kolei pole 15 powstało dla odpadów rtęci metalicznej. Jeśli takie odpady nie występują w przedsiębiorstwie, wskazanych numerów nie należy wypełniać. 

 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.