Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Podatki

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Podatki

Jak wystawić rachunek będąc na ryczałcie?

Jak wystawić rachunek będąc na ryczałcie?

Założenie własnej działalności wymaga odwagi oraz podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór podatku – dostępny jest VAT oraz ryczałt. Każda decyzja ma swoje mocne, jak i słabe strony, które warto poznać przed wyborem najlepsze sposobu rozliczania. Kluczowe znaczenie odgrywa także forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na ryczałt, pojawia się kolejne pytanie – czy ryczałtowiec wystawia rachunki, czy może faktury? Wszystkie przydatne informacje na ten temat znajdują się w niniejszym artykule. 

Ryczałt – jak wygląda rozliczanie?

Ryczałt to jedna z form opodatkowania. Przedsiębiorca może zdecydować się na zasady ogólne, podatek linowy, kartę podatkową oraz omawiany ryczałt. Przez określenie ryczałt rozumie się kwotę pieniędzy o wyznaczonej przez ustawodawcę wartości, którą trzeba uiścić za konkretną usługę. W praktyce ryczałt to forma podatku dochodowego obliczana na innych zasadach. 

Ta opcja nie jest dedykowana dla każdego przedsiębiorcy, gdyż mogą z niej skorzystać jedynie podmioty wymienione w art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie mogą z niej skorzystać właściciele aptek, lombardów, działalności zajmujących się zakupem oraz sprzedażą wartości dewizowych czy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie wolnych zawodów (nie dotyczy lekarzy, stomatologów, weterynarzy, położnych, pielęgniarek, tłumaczy, nauczycieli). 

Rozliczanie na podstawie ryczałtu jest uwarunkowane osiąganym przychodem. W tym przypadku przedsiębiorca nie ma prawa pomniejszać przychodu o ponoszone co miesiąc koszty. Dostępne stawki opodatkowania to: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%. Forma prowadzonej działalności warunkuje wysokość stawki. 

Czy ryczałtowiec wystawia fakturę, czy rachunek?

Rodzaj dokumentu wystawianego przez ryczałtowca jest uwarunkowany posiadaniem/nieposiadaniem statusu czynnego podatnika VAT oraz odbiorcą świadczonych usług – przedsiębiorcą albo osobą fizyczną. Warto zaznaczyć, że ryczałt i VAT to zupełnie inne kwestie, dlatego można być jednocześnie vatowcem, jak i ryczałtowcem. To ważna informacja, gdyż ryczałtowcy wystawiają faktury w taki sam sposób, jak inni przedsiębiorcy. 

Jeśli  usługa czy towar jest dedykowana dla innego przedsiębiorcy prowadzącego zarejestrowaną działalność, niezbędne jest wystawienie faktury, a z kolei osoby fizyczne otrzymują rachunki, pod warunkiem, że nie zażądają innego dokumentu. 

Jakie elementy musi zawierać faktura wystawiana przez ryczałtowca?

Ryczałtowcy mogą wystawiać faktury VAT oraz faktury bez VAT. Dokument musi zawierać następujące informacje:

- data wystawienia faktury, 

- numer kolejny dokumentu, 

- dane sprzedawcy oraz nabywcy, a wśród nich imię, nazwisko, adres oraz w przypadku przedsiębiorców – numer NIP, 

- data wykonania albo zakończenia dostawy towarów bądź wykonania usługi bądź data otrzymania zapłaty (mowa o sytuacji, kiedy płatność odbyła się przed sprzedażą), 

- nazwa towaru albo usługi wraz z miarą i ilością, niezbędna jest także cena jednostkowa bez kwoty podatku, 

- kwoty przydzielonych rabatów, opustów albo obniżek cen, 

- wartość dostarczonych towarów albo wykonanych usług bez kwoty podatku, 

- stawka podatku VAT, 

- suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą konkretnymi stawkami podatku, a także sprzedaż zwolnioną od podatku, 

- kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, także z podziałem na kwoty związane z poszczególnymi stawkami podatku, 

- kwota ogółem. 

Ryczałtowiec, który wystawia faktury bez VAT, może pominąć następujące kwestie:

- stawkę podatku, 

- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto. 

Ryczałtowiec ma obowiązek zawrzeć wyjaśnienie, dlatego jest zwolniony z VAT, czyli na dokumencie musi pojawić się odpowiedni przepis ustawy albo akt wydany na podstawie ustawy, przepis dyrektywy albo inną podstawę prawną. 

Dobry program do fakturowania afaktury.pl to najlepszy sposób na szybkie oraz bezproblemowe przygotowanie dokumentów dla ryczałtowców. Wszystkie działania odbywają się intuicyjnie, a po zapisaniu kontrahenta czy towarów/usług w bazie czas wystawiania faktury również ulega skróceniu, gdyż niezbędne informacje pojawiają się automatycznie (można je oczywiście modyfikować). 

Faktury RR dla ryczałtowców

Faktury RR to jeden ze sposobów na potwierdzenie sprzedaży towarów rolnych. Ta opcja jest skierowana dla rolników ryczałtowych, którzy zgodnie z przepisami prawa korzystają ze zwolnienia z VAT. W przypadku tego typu świadczeń nabywca staje przed obowiązkiem przygotowania i wystawiania dokumentu, nie czyni tego sprzedawca. Ta sytuacja jest skrajnie różna od tradycyjnych faktur. 

Faktura RR musi zawierać szereg informacji, a wśród nich:

- data wystawianie dokumentu, 

- numer kolejny, 

- dane dostawcy oraz nabywcy, czyli imiona, nazwiska, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej (jeśli ich nie mają – PESEL), 

- nazwy produktów rolnych, które stanowią przedmiot faktury RR wraz z jednostkami miary i ilością, 

- cena jednostkowa zakupionego produktu rolnego wraz z jego wartością, 

- stawka zryczałtowanego zwrotu podatku oraz kwota zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości zakupionych produktów rolnych, 

- wartość zakupionych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, 

- kwotę należności ogółem. 

Program do fakturowania afaktury.pl umożliwia przygotowanie faktur dla ryczałtowców, a następnie wysłanie ich do kontrahentów w formie dokumentu PDF. Wszystkie działania nie zajmują dużo czasu i są zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż tradycyjne faktury w wersji papierowej. Druga opcja oprócz tego, że zajmuje dużo czasu, to dodatkowo wymaga większych nakładów finansowych – dokumenty trzeba wysłać pocztą. 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.