Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Podatki

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Podatki

Program do faktur dla ryczałtowców

Program do faktur dla ryczałtowców

Prowadzenie własnej działalności wymaga podejmowania wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania. Wśród dostępnych opcji występuje skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt. Dzisiaj skupimy się na drugiej opcji. Dowiemy się, jakie opcje powinien mieć program do faktur dla ryczałtowców i jakie korzyści wiążą się z tą formą opodatkowania. Wybór ryczałtu powinien być uwarunkowany własnymi oczekiwaniami, musi też zależeć od typu prowadzonej działalności gospodarczej. 

Ryczałt – co to takiego?

Ryczałt to jedna z dostępnych forma opodatkowania, na którą mogą zdecydować się przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. To odmiana podatku dochodowego, który w znaczący sposób różni się od podatku VAT. 

Na ryczałt mogą zdecydować się wszyscy przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie zasad ogólnych, podatku liniowego oraz karty podatkowej. Jednak takie rozwiązanie nie jest dedykowane dla wszystkich. Ustawodawca wyłącza z ryczałtu apteki, lombardy, działalność zajmującą się kupowaniem oraz sprzedażą wartości dewizowych. Ryczałt nie może zostać wybrany przez osoby zajmujące się wolnymi zawodami (nie dotyczy lekarzy, stomatologów, weterynarzy, techników dentystycznych, felczerów, położnych, pielęgniarek, tłumaczy, nauczycieli). 

W ryczałcie kwota podatku jest uzależniona od uzyskiwanego przychodu. Warto mieć świadomość, że podstawa do opodatkowania nie może zostać zmniejszona o koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorców obowiązuje jedna z występujących składek: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% albo 2%. Wybór stawki jest uzależniony od formy prowadzonej działalności. 

Program do faktur dla ryczałtowców 

Każdy ryczałtowiec powinien wystawiać faktury, szczególnie kiedy świadczy usługi/sprzedaje towary na rzecz innego podatnika VAT. Faktura nie jest potrzebna, kiedy transakcja odbywa się z osobą fizyczną. W takiej sytuacji wystarczy paragon potwierdzający dokonanie transakcji. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że ryczałt i VAT to dwie zupełnie inne kwestie. Nie ma żadnych przeszkód, żeby być ryczałtowcem oraz vatowcem. Stąd program do faktur dla ryczałtowców nie różni się znacząco od wersji wykorzystywanej przez pozostałych przedsiębiorców. W praktyce faktury dla ryczałtowców są tradycyjnymi fakturami VAT i muszą zawierać te same elementy. 

Kiedy ryczałtowiec nie jest czynnym podatnikiem VAT, na fakturze nie uwzględnia się VAT-u, czyli zasady dla ryczałtowców są takie same, jak dla osób, które wybrały inne formy opodatkowania. 

Program do faktur dla ryczałtowców — jak wystawiać dokumenty?

Faktury dla ryczałtowców (faktury bez VAT albo z VAT) najlepiej przygotować w dobrym programie przeznaczonym do fakturowania. Afaktury.pl to jedna z najlepszych propozycji ze względu na intuicyjną obsługę, pomoc w przypadku ewentualnych problemów, możliwość zmiany waluty czy wystawienia dokumentu po angielsku, niemiecki i wielu innych językach. 

Aby przygotować fakturę, należy rozwinąć spis i wybrać opcję „faktura”. Część danych zostanie wprowadzone automatycznie, czyli data wystawienia dokumentu (zawsze można ją zmienić i wskazać wcześniejszą datę), numer kolejny dokumentu oraz dane sprzedawcy (podatnika). 

Z kolei przedsiębiorca musi wpisać dane nabywcy towarów albo usług razem z adresem i numerem niezbędnym do wykonania identyfikacji podatkowej. Na dokumencie znajduje się także data zakończenia albo wykonania dostawy towarów czy usług, czy data otrzymania zapłaty (jeśli odbyła się przed sfinalizowaniem transakcji). 

Faktura musi zawierać nazwę towaru albo usługi, miarę oraz ilość, a także cenę jednostkową bez kwoty podatku. Jeśli zostały przyznane rabaty czy upusty również muszą znaleźć się na dokumencie. Na fakturze widnieje wartość dostarczonych towarów albo wykonanych usług bez kwoty podatku, stawka podatku, suma wartości sprzedaży netto (rozdzielana jest sprzedaż odpowiednia do wybranych stawek podatku, a także sprzedaż zwolniona od podatku). Nie może zabraknąć kwoty podatku obliczonego na podstawie sumy wartości sprzedaży netto oraz kwoty ogółem. 

W trakcie wystawiania nowej faktury VAT ryczałtowiec nie ma obowiązku wprowadzenia wielu danych, które widnieją na innych dokumentach. Mowa przede wszystkim o stawce podatku, numerze, który jest wykorzystywany do identyfikacji dla podatku oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. 

Z kolei faktura VAT dla ryczałtowca musi zawierać wyjaśnienie uprawniającego go do korzystania ze zwolnienia z VAT. W tym celu stosuje się przepis ustawy albo akt wydany na podstawie ustawy, przepis dyrektywy, czy w ostateczności inną podstawę prawną. 

Kiedy dokument zawiera wszystkie dane, jest sprawdzony i kompletny może trafić do kontrahenta.

Program do faktur RR

Faktury RR to grupa dokumentów, które odgrywają ważną rolę w obrocie towarami. Faktury mają na celu potwierdzenie sprzedaży towarów rolnych przez rolników ryczałtowych, którzy zgodnie z przepisami prawa nie mają obowiązku płacenia VAT (korzystają ze zwolnienia). W przypadku rolników na ryczałcie to nie oni odpowiadają za przygotowanie i dostarczenie dokumentów sprzedaży. To zadanie jest powierzane nabywcy. To ogromna różnica, kiedy przyrównać do obowiązujących zasad w przypadku tradycyjnych faktur. 

Faktury dla rolników ryczałtowych są określane jako faktury RR, a w ich skład wchodzą następujące elementy: data wystawiania, numer kolejny, dane dostawcy oraz nabywcy (a w nich imiona, nazwiska, adresy, numery identyfikacji podatkowej albo numer PESEL). Wymagane jest wpisanie nazwy produktów rolnych wraz z ich jednostkami miary i ilością. 

Faktura RR musi zawierać cenę jednostkową zakupionego produktu rolnego wraz z wartością, stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku i kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości zakupionych produktów rolnych. Na dokumencie musi widnieć wartość zakupionych produktów rolnych razem z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku i kwotą należności ogółem. 

Program do faktur dla ryczałtowców afaktury.pl ułatwia wystawianie dokumentów, a następnie wysyła je do odbiorców albo sprzedawców w przypadku rolników ryczałtowych. Cały proces wystawiania dokumentów nie należy do skomplikowanych, wystarczy jedynie uzupełnić wybrane pola i korzystać z dodatkowych funkcji programu. 

 

 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.