Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Podatki

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Podatki

Wystawienie faktury do paragonu dla osoby fizycznej

wystawienie faktury do paragonu
Każdy, kto kupuje towary lub korzysta z usług, ma prawo żądać faktury. Nawet w sytuacji, kiedy klient nie prowadzi własnej działalności albo w sytuacji, kiedy na potwierdzenie transakcji uzyskał wcześniej paragon fiskalny. 

Jak należy postępować, gdy chcemy wystawić fakturę do paragonu dla osoby fizycznej? 

Gdy wystawimy już paragon fiskalny nic nie stoi na przeszkodzie do przygotowania kolejnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż – faktury. W omawianej sytuacji występuje jeden warunek, a mianowicie klient musi zwrócić otrzymany wcześniej paragon. Przychód trzeba zaksięgować na podstawie raportu z kasy fiskalnej, gdyż faktura, której odbiorcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie musi widnieć w piku JPK_V7.
Należy zauważyć, że zmiana w przepisach miała miejsce 1 października 2020 roku, od kiedy faktury wystawiane do paragonów fiskalnych mają widnieć tylko w części ewidencyjnej pliku (oznacza się je FP). 

Paragon musi zostać zwrócony jeszcze zanim faktura sprzedażowa zostanie wygenerowana – to bardzo istotne, gdyż bez oryginalnego dokumentu nie można wystawić faktury. 

Jaki jest termin wystawiania faktur do paragonów fiskalnych? 

W polskim prawie, a dokładnie w art. 106i ust. 6 Ustawy o VAT znajdują się wszystkie informacje na temat wystawiania dokumentów na podstawie paragonów fiskalnych. Każdy klient, który zgłosi się do firmy bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie, musi uzyskać fakturę:

- jeśli zgłoszenie odbyło się do końca miesiąca, kiedy doręczono towar albo wykonano usługę czy też otrzymano całość bądź część zapłaty. W omawianym przypadku dokument musi zostać wystawiony nie później niż 15 dnia następnego miesiąca,  

- nie później niż do 15 dnia od dnia zgłoszenia żądania, kiedy klient zwrócił się z żądaniem o wystawienie dokumentu po upływie miesiąca, gdy dostarczono towar albo wykonano usługę bądź utrzymano całość, albo część zapłaty. 

Klient może żądać faktury na udokumentowanie sprzedaży zwolnionej z podatku VAT od towarów i usług. Jedynie w sytuacji, kiedy minęły 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, gdy dana usługa została wykonana albo transakcji sprzedaży sfinalizowana  sprzedawca nie ma obowiązku wygenerowania faktury do paragonu.
Warto jednak pamiętać, że prawo nie zabrania mu takiego postępowania, czyli jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, może dobrowolnie przygotować dokument. 

Jedną z kluczowych informacji dla przedsiębiorców oraz klientów jest zmiana w przepisach, która została wprowadzona 1 stycznia 2020 roku. Jeśli faktura do paragonu zostaje wystawiona dla kontrahenta, który prowadzi działalność gospodarczą, NIP nabywcy musi widnieć już na pierwszym dowodzie sprzedaży. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, sprzedawca nie ma prawa wystawić faktury.
Osoby fizyczne nieprowadzące działalności mają wystawiane faktury imienne, stąd numer NIP nie jest wymagany. 

Warto mieć na uwadze, że sprzedawca, który mimo bardzo precyzyjnych przepisów prawa, wystawił fakturę do paragonu, na którym nie widnieje numer NIP, kontrahent musi liczyć się ze 100% sankcjami w wysokości 100% podatku VAT znajdującego się na fakturze. Co to oznacza?
Za takie postępowanie grozi podwójne opodatkowanie trakcji przez nabywcę i jednocześnie obowiązek odprowadzenia podatku z tego tytułu. 

Uproszczona faktura do paragonu 

Faktura uproszona to określenie rachunku, który: 

- zawiera NIP nabywcy, 

- wystawiony jest na wartość 450 zł, czyli równowartość 100 euro brutto, 

- ma datę wystawienia, sprzedaży oraz numer, 

- ma dane umożliwiające wyznaczenie kwoty podatku na podstawie obowiązującej stawki, 

- określa rodzaj towaru albo usług, 

- zawiera kwotę należności ogółem, 

- wskazuje na wartości opustów, obniżek. 

Faktury uproszone, czyli paragony fiskalne z numerem NIP zostawały zbiorczo wpisane w raporcie z kasy fiskalnej do dnia 31 grudnia 2020 roku.
Przedsiębiorca nie miał obowiązku wpisywania pojedynczego w JPK_V7.

Jednak wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku została wprowadzona kolejna nowelizacja.
Ustawodawca zobowiązuje podatników do wykazywania paragonów z NIP w formie odrębnych faktur (nie będzie im dłużej towarzyszył skrót FP). Aby tego dokonać, oznakowanie trzeba wyłączyć z raportu okresowego do kasy rejestrującej. 


 

 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.