W czasach kiedy granice w handlu są zniesione, transakcje z firmami z innych państw są bardzo popularne i osiągalne. Brak barier spowodował coraz częstszą potrzebę wystawiania faktur walutowych.
Faktura walutowa to typowa faktura, w której umieszczone są wszystkie niezbędne informacje, takie jak
Jedynym elementem różniącym fakturę zwykłą od faktury walutowej jest obca waluta. Obca waluta dla firmy polskiej to każda inna niż PLN, np. Euro, dolar, frank, funt.
Fakturę walutową wystawia się przy transakcji, której cenę mamy uzgodnione w obcej walucie.
Wypisując fakturę uwagę zwrócić należy na walutę i zmienić ja na taką, która jest zgodna z warunkami transakcji.
Pa wybraniu odpowiedniej, program do faktur afaktury automatycznie przeliczy ją według aktualnego kursu, który zaciągany jest bezpośrednio z NBP
W takim przypadku mamy pewność, że kurs po którym przeliczamy stawkę vat jest prawidłowy, czyli ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Również automatycznie na fakturze pojawią się przeliczniki cen netto, vat i brutto na złotówki po kursie danej waluty.
Sam kurs waluty również pojawi się na dokumencie.
Możemy też ustalić walutę domyślną dla danego klienta. W tym celu przechodzimy do zakładki Kontrahenci i edytujemy wybranego kontrahenta. W polu Waluta ustawiamy odpowiednią walutę i zatwierdzamy przyciskiem Zapisz. Teraz każda faktura wystawiona dla tego kontrahenta będzie w wybranej walucie.
Jak widać wystawianie faktury walutowej jest bardzo łatwe i intuicyjne.
Tłumaczenie faktury walutowej podkreśli szacunek dla naszego zagranicznego partnera i podniesie prestiż całej transakcji.