Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Aktualności

Aktualności afaktury

Wróć do listy aktualności

Program do faktur KSeF

Program Afaktury to intuicyjne narzędzie do wystawia faktur i innych dokumentów, prowadzenia ewidencji sprzedaży, uzupełniania Księgi Przychodów i Rozchodów oraz sprawowania kontroli nad płynnością firmy.
W rozbudowanym menu programu już wkrótce, bo pod koniec wakacji, pojawi się funkcja integracji programu do faktur z KSeF.

Intensywne prace zaczęły się już kilka miesięcy temu, a to wszystko w celu maksymalnego uproszczenia całego procesu. Wszystkie działania będą odbywały się w pełni intuicyjne, dzięki czemu przedsiębiorcy czy księgowi nie odczują zbyt dużej różnicy w wystawianiu dowodów sprzedaży.

Jak wystawiać faktury ustrukturyzowane w Afaktury, które trafią automatycznie do KSeF?

Wystawianie faktur będzie niemalże identyczne, jak teraz, co stanowi doskonałą informację dla wszystkich użytkowników programu. Właśnie w taki sposób można uniknąć konieczności ponownego zapoznawania się z całym procesem i narażenia na ewentualne błędy czy nieścisłości. Jedyna różnica będzie polegać na konieczności zatwierdzania wystawionej faktury poprzez bramkę ministralną. Oczywiście, wymagane będzie wprowadzenie specjalnej procedury, która pozwoli na korzystanie z oprogramowania.

Program Afaktury pozwoli przedsiębiorcy na działania, które są niedostępne w innych narzędziach, a mianowicie przygotowanie szkicu dokumentu, jeszcze zanim zostanie on przekazany do KSeF.

Jedną z największych zalet związanych z korzystaniem z programu Afaktury do wystawiania dokumentów ustrukturyzowanych jest możliwość fakturowania nawet w przypadku awarii systemu KSeF. Niestety, przewiduje się, że szczególnie w pierwszych miesiącach od wprowadzenia obowiązku korzystania z bramki ministralnej przedsiębiorcy muszą spodziewać się wielu przerw i problemów, co będzie związane z koniecznością dopracowania systemu do potrzeb użytkowników, a także ewentualnych przeciążeń serwerów.

Zalety związane z wprowadzenia KSeF

Pierwszą zaletą związaną z wprowadzeniem KSeF jest planowane ograniczenie oszustw podatkowych, które niestety mimo wielu wprowadzonych narzędzi, plików kontrolnych i innych sposobów, cały czas oscylują na wysokim poziomie. Każda transakcja sprzedaży będzie widoczna i możliwa do zweryfikowania, co z kolei przyczyni się do szybkiego uzyskania wymaganych informacji i danych przez administrację skarbową. Ta korzyść będzie szczególnie widoczna w transakcjach, w których biorą udział podatnicy VAT zarejestrowani w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Proces ewidencji sprzedaży zostanie maksymalnie uproszczony. Wystawianie faktur nie będzie procesem skomplikowanym i pracochłonnym, wszystkie działania będą w pełni intuicyjne, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Wymiana informacji pomiędzy przedsiębiorcami a urzędem skarbowym będzie odbywała się zdecydowanie szybciej. Wystawione dokumenty zostają od razu zweryfikowane, dzięki czemu ilość błędów jest zdecydowanie mniejsza, a cała współpraca z administracją skarbową odbywa się szybko i sprawnie.

Poprzez ułatwiony proces kontrolny można bez większego problemu sprawdzić, czy wystawiony dokument jest zgodny z obowiązującymi przepisami i czy jest autentyczny. To skuteczny sposób, aby ograniczyć ilość błędów i związanych z tym nakładanych kar za niewłaściwe ewidencjonowanie dowodów sprzedaży.

Zagrożenia związane z KSeF – o czym muszą wiedzieć przedsiębiorcy?

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF wiążę się przede wszystkim z pełną inwigilacją ze strony rządu. Ustawodawca będzie dysponował dokładnymi informacjami, będzie wiedział, co sprzedaje i kupuje każdy przedsiębiorca, a także w jakim miejscu i w jakiej kwocie. Żadna informacja, kwota czy dane osobowe nie zdołają się ukryć, czy zostać zgubione.

Wszystkie dane zostają zgromadzone w jednej wspólnej bazie, a przedsiębiorcy nie do końca mają pewność, kto nimi zarządza, kto ma do nich dostęp i w jakich celach może je wykorzystać.

Spodziewamy się, że system KSeF nie będzie wolny od błędów, a wręcz przeciwnie – trzeba liczyć się z częstymi awariami, komplikacjami i innymi trudnościami, przez to, zamiast ułatwić prowadzenie firmy, przedsiębiorcy będą mieć dodatkowe obowiązki i zmartwienia.

Wystawionych w KSeF faktur nie można edytować, co jest możliwe w używanych do tej pory programach do przygotowania dokumentów. W przypadku zweryfikowania błędów czy nieprawidłowości, wymagane będzie wystawienie korekty, co jest działaniem zdecydowanie bardziej czasochłonnym i problematycznym. Po raz kolejny tracą na tym przedsiębiorcy.

Jak widać, KSeF to nie tylko wiele korzyści, o których na każdym kroku informuje rząd, ale również niewiadome, problemy i bezustanna inwigilacja. Przedsiębiorcy stracą niezależność oraz elastyczność. Wszyscy będą działać zgodnie z wyznaczonym przez ustawodawcę schematem. 

Jakie będą konsekwencje? Przekonamy się już wkrótce.


Najnowsze porady

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
Nie można wysłać formularza. Sprawdź czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione