Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe  >> Podatki

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria Podatki

Faktury zaliczkowe zmiany wrzesień 2023

Faktury zaliczkowe wrześnień 2023

Z dniem 1 września 2023 roku wprowadzono istotne zmiany w zakresie wystawiania faktur zaliczkowych. Dzięki serwisowi aFaktury.pl, proces ten staje się jeszcze prostszy i bardziej intuicyjny. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli podatnik otrzyma zapłatę (w całości lub częściowo) w tym samym miesiącu, w którym dostarczył towar lub usługę, nie jest już zobowiązany do wystawiania faktury zaliczkowej. W takim przypadku wystarczająca będzie jedna, końcowa faktura, którą można łatwo wystawić za pomocą platformy aFaktury.pl.

Głównym celem wprowadzenia tych zmian jest uproszczenie procedur rozliczeniowych dla podatników. Dodatkowo, nowe regulacje mają na celu dostosowanie systemu fakturowania do wymogów Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dzięki funkcjonalnościom oferowanym przez aFaktury.pl, dostosowanie się do tych wymogów jest znacznie łatwiejsze. W związku z tym, od września 2023 roku, każda faktura korygująca musi zawierać numer KSeF faktury, którą koryguje, a serwis aFaktury.pl automatycznie dba o prawidłowe przypisanie tych numerów.

Kiedy nowelizacja ustawy o fakturze zaliczkowej

Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 września, została opublikowana 16 czerwca 2023 roku (Dz.U. z 2023 r. poz. 1598). Chociaż główny nacisk położono na kwestie faktur zaliczkowych i korygujących, głównym celem tych zmian jest uproszczenie procesu fakturowania oraz dostosowanie go do wymogów KSeF. Warto dodać, że pełne wdrożenie obowiązku e-fakturowania planowane jest na 1 lipca 2024 roku.

Nowe przepisy, zawarte w art. 106b, jasno określają, że podatnicy są zwolnieni z obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, jeśli otrzymają zapłatę w tym samym miesiącu, w którym dostarczyli towar lub usługę. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady, które dotyczą specyficznych terminów wystawiania faktur, określonych w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT. Przykłady takich wyjątków to świadczenie usług w sektorze budowlanym, rozliczenia zwrotów wydawnictw czy opakowań, czy też sytuacje, gdy kontrahent wyrazi szczególne życzenie w tej kwestii.

Przed wprowadzeniem nowelizacji, podatnicy byli zobowiązani do wystawiania faktur zaliczkowych nawet wtedy, gdy wpłata zaliczki i sprzedaż miały miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednak po wprowadzeniu zmian, jeśli podatnik zdecyduje się na wystawienie tylko jednej faktury końcowej, musi ona zawierać datę otrzymania zapłaty, pod warunkiem, że data ta jest inna niż data wystawienia faktury.

Co więcej, jeśli faktura zaliczkowa zostanie wystawiona za pośrednictwem KSeF, faktura końcowa musi zawierać jej unikalny numer w systemie KSeF. Dzięki temu organy podatkowe będą miały lepsze narzędzia do analizy i weryfikacji faktur wystawionych w systemie KSeF, co pozwoli na automatyczne łączenie faktur końcowych i zaliczkowych na podstawie numeru KSeF.

Eksperci o zmianach wrześniowych w 2023 dotyczących faktury zaliczkowej

Doświadczony doradca podatkowy i radca prawny, podkreśla, że nowe przepisy mają zastosowanie do wszystkich rodzajów faktur, w tym tych wystawianych za pośrednictwem KSeF. Zwraca również uwagę, że faktura rozliczeniowa musi zawierać datę dostawy oraz otrzymania zapłaty. Dodatkowo dodaje, że te zmiany są krokiem w dobrą stronę, dając podatnikom większą pewność co do ich rozliczeń podatkowych.

Kolejny ekspert wskazuje, że nowa ustawa dostosowuje obecne przepisy do nadchodzącego obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Zmiany te mają na celu uprościć fakturowanie w przypadku płatności zaliczkowych i zmniejszyć ilość dokumentów wystawianych przez firmy. Dzięki darmowemu programowi do wystawiania faktur z KSeF, przedsiębiorcy mogą skorzystać z gotowych szablonów i automatycznych narzędzi, które ułatwiają dostosowanie się do nowych regulacji.

Jednak eksperci podkreślają, że mimo wprowadzonych zmian, przedsiębiorcy powinni rozpocząć intensywne przygotowania do kolejnej rewolucji w fakturowaniu, która ma nastąpić 1 lipca 2024 roku. Wiele kwestii związanych z tym procesem wciąż wymaga wyjaśnienia przez Ministerstwo Finansów.

Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę na konieczność wydania przez resort finansów jasnych wyjaśnień w kwestiach, które nie zostały uregulowane w ustawie i wciąż budzą wątpliwości wśród przedsiębiorców. Jednym z takich problemów jest kwestia odróżnienia transakcji B2B od B2C, czyli transakcji między przedsiębiorcami a transakcjami z konsumentami.

Aktualne przepisy nie precyzują, jak sprzedawca ma określić, czy nabywca prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Takie niejasności mogą prowadzić do nieścisłości w zakresie obowiązków wynikających z wdrożenia KSeF. Bez jasnych wytycznych ze strony Ministerstwa Finansów, istnieje ryzyko popełnienia błędów w procesie fakturowania.

Dodatkowo, eksperci zwracają uwagę na krótki czas przeznaczony na wdrożenie KSeF. Wielu przedsiębiorców wyraża obawy, że nie będą w stanie dostosować się do nowych wymogów w tak krótkim czasie, zwłaszcza że wiele kwestii wciąż pozostaje niewyjaśnionych.

Podsumowując, wprowadzone zmiany w zakresie fakturowania zaliczkowego są krokiem w dobrą stronę, mając na celu uproszczenie procedur i dostosowanie systemu do nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Jednak przedsiębiorcy muszą być świadomi nadchodzących zmian i przygotować się na nie odpowiednio wcześnie, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.


 

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.