Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria KSeF

Kiedy ksef będzie obowiązkowy?

Kiedy ksef będzie obowiązkowy?
Tradycyjny model księgowości już wkrótce się zakończy, a dzień, którego obawia się spore grono przedsiębiorców, nastąpi już za mniej niż 6 miesięcy. Jednak, czy obawy są zasadne? Nie, pod warunkiem że przedsiębiorca dobrze zapozna się ze sposobem funkcjonowania platformy, pozna korzyści związane z jej używaniem, a także rozpocznie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jeszcze zanim będzie wymagany. Kiedy ksef będzie obowiązkowy dla czynnych podatników VAT oraz podatników korzystających ze zwolnienia?

Od kiedy obowiązuje ksef?

Ustawa wydana 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw stanowi podstawę wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.
W ustawie wyznaczono także ogólne zasady funkcjonowania platformy. 7 lipca 2023 roku Prezydent RP złożył swój podpis na nowelizacji ustawy.
Nowe faktury elektroniczne, znane również jako faktury ustrukturyzowane będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku i to właśnie od tego dnia czynni podatnicy VAT są zobowiązani do używania Krajowego Systemu e-Faktur do wystawiania dokumentów sprzedaży.

Z kolei podatnicy przedmiotowo i podmiotowo zwolnieni z podatku VAT mają obowiązek korzystania z KSeF od 1 stycznia 2025 roku.
Przed wprowadzonymi terminami rząd pracował nad projektem pilotażowym, w którym brali udział podatnicy oraz platforma testowa, która istnieje od 2022 roku. Decyzja wykonawcza Rady UE 2022/1003 wydana 17 czerwca 2022 roku jest równocześnie zgodą na wprowadzenie obowiązku stosowania KSeF do wystawiania, przesyłania i archiwizacji e-faktur.

Co to KSeF?

KSeF to skrót od Krajowego Systemu e-Faktur używanego do:
- rejestracji,
- odbierania,
- przechowywania
faktur ustrukturyzowanych.

Platforma została stworzona przez Ministerstwo Finansów i zdecydowanie usprawni system fakturowania polskich przedsiębiorców i jednocześnie umożliwi cyfryzację transakcji biznesowych, poprzez odejście od tradycyjnego modelu księgowości.
Faktura elektroniczna powstaje zgodnie ze wzorem opracowanym przez rząd – jest dostępna w formacie xml.  
Faktury są wystawiane w KSeF albo dostarczane z komercyjnych programów księgowych. W systemie nadany zostaje numer identyfikacyjny i w takiej formie dokument zostaje przekazany do odbiorcy. Odbiorca z kolei potwierdza otrzymanie dokumentu, jednak wcześniej jest zobowiązany do zaakceptowania takiej formy otrzymania faktury – ustawodawca nie wyznaczył sposobu, w jaki należy wyrazić zgodę. Można wysłać wiadomość e-mail, tekstową albo zaakceptować regulamin przedsiębiorcy.

Dla kogo dedykowany jest KSeF?

Obowiązek korzystania z KSeF dotyczy wszystkich przedsiębiorstw oraz instytucji, co w praktyce oznacza:
- podatników,
- podmioty określone przez podatników (chociażby biura rachunkowe),
- organy,
- organy ściągania.

Należy wyraźnie podkreślić, że Krajowy System e-Faktur nie jest obowiązkowy dla zagranicznych podmiotów, nawet jeżeli w Polsce dokonali rejestracji dla celów podatkowych. W ich przypadku cały czas obowiązują faktury elektroniczne oraz faktury papierowe.
W systemie nie można wystawiać faktur pro forma, not korygujących oraz faktur RR.
Razem z fakturą ustrukturyzowaną nie można dostarczyć odbiorcy dodatkowych dokumentów czy wysłać powiadomień o wystawionej fakturze – muszą zostać przekazane drogą mailową.

Korzyści wprowadzenia KSeF

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF wiąże się dla przedsiębiorców z wieloma zmianami, warto się z nimi zapoznać i już teraz poznać korzyści używania systemu. Zacznijmy od tego, że przepisy związane z fakturowaniem zostały maksymalnie uproszczone, co jest ważne zarówno dla przedsiębiorców, którzy dopiero rejestrują swoją działalność, jak i mających doświadczenie w prowadzeniu firmy.
KSeF pozwoli uniknąć nieprawidłowości związanych z podatkami.
Zwrot podatku VAT zostanie przyspieszony, a procedura uproszczona.
Poziom bezpieczeństwa dokumentów zostanie podwyższony, a ryzyko zgubienia i zniszczenia zostanie ograniczone, co oznacza brak obowiązku wystawiania duplikatów faktur i mniejsze nakłady pracy dla przedsiębiorcy.
Obrót dokumentów zostanie przyspieszony, gdyż faktury ustrukturyzowane trafiają bezpośrednio do odbiorców i muszą zostać przez nich zaakceptowane.
Wzajemne rozliczenia będą odbywać się w standardowym modelu.
Księgowanie faktur również zostanie uproszczone.
Zdjęty zostanie obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).

Jakie kary będą nakładane na podmioty, które nie korzystają z KSeF?

Wprowadzenie obowiązkowego KSeF dotyczy wszystkich podmiotów – poza wyjątkami wyznaczonymi przez ustawodawcę. Jeżeli zobowiązani podatnicy nie będą przestrzegać zasad, muszą liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania, a mianowicie nałożona zostanie na nich kara pieniężna o maksymalnej wysokości 100 procent kwoty podatku wykazanego na fakturze, która nie została wystawiona w KSeF. Jeżeli na fakturze nie widnieje podatek, maksymalna wartość kary to 18,7% kwoty należności ogółem.
Zastosowanie kar ma na celu zobligowanie przedsiębiorców do stosowania nowych przepisów dotyczących fakturowania.

Przypisuje im się charakter prewencyjny – to jedyny skuteczny sposób, dzięki któremu system spełni swoją funkcję i będzie używany przez wszystkich przedsiębiorców.
Przypomnijmy, że faktury muszą być nie tylko wystawiane w KSeF, ale jednocześnie musi to nastąpić w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie.
Ryzyko nałożenia kary powinno stanowić dla przedsiębiorców czynnik motywujący do postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zmierza również do zmniejszenia ilości i skali oszustw podatkowych, takich jak znikający podatnik.

Kiedy ksef będzie obowiązkowy – podsumowanie

Data wprowadzenia obowiązkowego KSeF została kilka razy zmieniona, jednak wyznaczony na 1 lipca 2024 roku termin nie zostanie już przesunięty w czasie. Od połowy roku 2024 roku obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur spoczywa na czynnych podatnikach VAT, a z kolei od 1 stycznia 2025 roku obowiązek używania KSeF jest nałożony na podatników zwolnionych przedmiotowo albo podmiotowo. Nierespektowanie przepisów jest równoznaczne z nałożeniem kary finansowej w wyznaczonej wysokości.

Korzystanie z systemu nie należy do problematycznych ani też pracochłonnych, ważna jest praktyka, przestrzeganie obowiązujących zasad oraz terminów wyznaczonych przez ustawodawcę.
W systemie oprócz wystawiania faktur można je także wysyłać i archiwizować, dzięki czemu obowiązkowe dokumenty będą bezpiecznie zgromadzone na platformie przez 10 lat. Organy kontrolne w każdej chwili będą mogły zweryfikować dokonywane transakcje, wartość i charakter wykonanych transakcji, a przez to ograniczyć skalę przestępstw podatkowych.



Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
Nie można wysłać formularza. Sprawdź czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione