Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Porady biznesowe

Porady biznesowe

Powrót do strony głównej porad
Kategoria KSeF

Kogo dotyczy KSeF?

Kogo dotyczy KSeF?

Z dniem 1 stycznia 2024 wszyscy przedsiębiorcy działający w Polsce będą zobowiązani do wystawiania faktur z wykorzystaniem Krajowego Systemu e-Faktur, określanego w skrócie KSeF. Zmiany dotyczą wielu płaszczyzn, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie, jak będzie prezentować się księgowość i rozliczanie przy pomocy systemu, a także jakie kary są przewidziane przez ustawodawcę, jeżeli przedsiębiorca nie dostosuje się do wyznaczonych zasad. 

Kogo dotyczy KSeF?

KSeF to określenie Krajowego Systemu e-Faktur, czyli systemu teleinformatycznego. Do jego zarządzania powołana została Krajowa Administracja Skarbowa. System pozostaje do dyspozycji podatników od 2022 roku, jednak od tego czasu wprowadzane są bezustanne modyfikacje, dzięki którym w ostateczności KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców.

System służy do wystawiania oraz otrzymywania faktur ustrukturyzowanych, przechowywania faktur ustrukturyzowanych, a także dostępu do nich (to prawo przysługuje również organom egzekucyjnym). 

Określenie faktura ustrukturyzowana została wprowadzona do obrotu gospodarczego 1 stycznia 2022 roku. Mowa o dokumencie w formacie XML. Do wystawienia służy wzorzec dostępny w Krajowym Systemie e-Faktur, dzięki czemu każdy dokument wygląda tak samo. We wzorcu znajdują się wszystkie niezbędne do uzupełnienia elementy i pola nieobowiązkowe, które mogą być przydatne, ale jeżeli nie ma konieczności ich uzupełniania, należy je pozostawić puste. Skoro mamy już świadomość, jak wygląda przygotowanie dowodów sprzedaży i jak odbywa się cały proces, przychodzi czas na znalezienie odpowiedzi na pytanie, kto może skorzystać z tego systemu. 

Kogo dotyczy KSeF a kogo nie?

Po wprowadzeniu obligatoryjnego KSeF obowiązek korzystania z niego będą mieli:

- czynni podatnicy VAT, 

- przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z VAT, 

- podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS mający przyznany polski NIP. 

W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie ma znaczenia, w jakiej branży działa przedsiębiorca, jakie są dochody w firmie oraz ile zatrudnia pracowników. KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich, gdyż ma na celu zapobieganie wyłudzeniom finansowym i oszustwom podatkowym, co na dużą skalę dzieje się w naszym kraju każdego dnia. 

Jedynym podatnikiem, który nie będzie miał obowiązku korzystania z e-Faktur będzie przedsiębiorca, który nie ma siedziby działalności gospodarczej albo stałego miejsca prowadzania działalności gospodarczej w Polsce. W ich przypadku fakturowanie będzie sprawą czysto fakultatywną. 

KSeF nie będzie obowiązkowy również dla podatników, którzy mają prawo korzystać z procedur szczególnych omówionych w dziale XII w rozdziale 7, 7a oraz 9 ustawy o VAT. 

Jak wystawić fakturę ustrukturyzowaną?

Ustawodawca pozwala na przygotowanie e-Faktury na kilka sposobów, co daje przedsiębiorcom wybór i pozwala dopasować sposoby przygotowania dowodów sprzedaży. Pierwszą opcję stanowi bezpłatna aplikacja udostępniona przez Ministerstwo Finansów, wliczając w to aplikację mobilną, a druga to oprogramowania komercyjne. 

Wystawianie faktur z wykorzystaniem KSeF dotyczy czynności podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce, wliczając do tego:

- krajowe dostawy towarów, 

- świadczenie usług wykonywane między przedsiębiorcami (w skrócie B2B), na rzecz organów publicznych (B2G) bądź konsumentów (B2C). 

W tym miejscu trzeba podkreślić, że faktury korygujące także muszą zostać przygotowanie w formie ustrukturyzowanej. W systemie dostępne będą faktura VAT RR, faktury korygujące VAT RR, dostępna będzie też opcja wystawienia e-faktur uproszczonych. 

Jeżeli przedsiębiorca nie będzie przestrzegał wymogów wyznaczonych przez ustawodawcę, może zostać na niego nałożona kara grzywny w wysokości do 5000 zł. Oczywiście, organy podatkowe i inne instytucje zdają sobie sprawę, że przedsiębiorcy muszą stopniowo oswajać się ze zmianami, stąd tak ważny jest tak zwany okres przejściowy, kiedy można dokładnie omówić wszystkie kwestie, wyłapać błędy i niedociągnięcia, a następnie wyprowadzić z pomyłek czy wskazać prawidłowy sposób korzystania z KSeF. Aby od 2024 roku nie popełniać błędów, warto poznać system wcześniej, jest cały czas dostępny dla przedsiębiorców. 

Afaktury.pl, czyli jak używać KSeF w dobry m programie do fakturowania

Dobry program do fakturowania to jedno z najważniejszych narzędzi w całym przedsiębiorstwie. Przede wszystkim pozwala na przygotowanie estetycznych dokumentów i nie chodzi tutaj jedynie o faktury, ale również dowody KP i KW, oferty handlowe, zamówienia i dokumenty magazynowe. Ich wygląd jest dostosowany do charakteru prowadzonej firmy, a także preferencji użytkownika. Dowody można wzbogacić o zdjęcia, logo, pieczęć graficzną i inne dodatki. Wersja ostateczna prezentuje się bardzo ciekawie, zapada w pamięci kontrahentów, a do tego zawiera wszystkie niezbędne elementy. 

Wprowadzenie dodatkowych oddziałów firmy daje możliwość przygotowania dokumentów i prowadzenia księgowości z różnych punktów. W Afaktury.pl nie ma żadnych ograniczeń, kiedy chodzi o liczbę oddziałów, tak samo, jak i ilość pracowników, którzy otrzymują dostęp do programu. Oddziały mogą mieć różne nazwy i adresy, a przedsiębiorca czy księgowy ma wgląd do wszystkich informacji i działań. Wszystkie formalności należy uzupełnić w ustawieniach, a następnie korzystać z tej funkcji, mając wszystkie informacje w jednym miejscu. 

W Afaktury.pl przygotujesz estetyczne dokumenty bez konieczności ich drukowania i przechowywania w tradycyjny sposób. Zamiast tego należy skorzystać z dostępnego archiwum w chmurze, które stanowi ekologiczny i funkcjonalny sposób przechowywania faktur i innych dowodów przez 5 lat wymaganych przez ustawodawcę. 

Kody GTU to bardzo przydatny dodatek wprowadzany na faktury, który jest wykorzystywany w celach kontrolnych. Każda funkcja czy dodatkowe działanie dostępne w programie do fakturowania upraszcza sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, pozwala uniknąć błędów i jednocześnie gwarantuje oszczędność czasu. 

To tylko wybrane funkcje i możliwości, jakie oferuje dobry program do fakturowania. Jest tego zdecydowanie więcej.



Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.