Program do faktur online za darmo
Zaloguj
Utwórz konto
Aby przedłużyć ważność twojego konta należy dokonać płatności.
W przypadku problemów z płatnością, skontaktuj się z nami.
Afaktury.pl  >> Jak wystawić fakturę korygującą

Pomoc w kategorii Faktury

x

Jak wystawić fakturę korygującą?

Jak wystawić fakturę korygującą?


Fakturę korygującą powinno się wystawiać jak najrzadziej i tej zasady należy się trzymać. Zdarza się, że musimy jednak zrobić korektę faktury już wystawionej i niekoniecznie ta korekta jest z winy wystawcy dokumentu. Tak czy inaczej nie należy się przejmować i natychmiast przystąpić do wystawienia faktury korygującej, tym bardziej, że program afaktury.pl w sposób szczególnie prosty i łatwy ułatwia to zadanie.


Wystawianie faktury korygującej

 Jak wystawić korektę

Logując się na stronie serwisu, w zakładce Wystaw dokument wybieramy stronę Faktura korygująca. Należy zacząć od numeru, który jest unikatowy dla tego typu dokumentów, daty jego wystawienia oraz miejsca, można też wprowadzić nr zamówienia do którego wystawiono fakturę VAT, a teraz wystawia się korektę. Dalej wprowadzamy informacje o fakturze pierwotnej, datę jej wystawienia, zakończenia, sprzedaży czy wydania towarów lub usług.


Dane sprzedawcy uzupełniają się automatycznie, możemy ewentualnie nanieść jakieś drobne zmiany, jeśli okoliczności sporządzenia korekty tego wymagają. Dane nabywcy wprowadzamy przez załadowanie go z bazy (listy) kontrahentów lub wprowadzamy ręcznie, w pola edytowane, niezbędne informacje o odbiorcy, zapisując go do pamięci poprzez link z ikonką dyskietki. Przy nabywcy możemy tez nanieść informacje o płatniku, jeśli jest taka potrzeba, ewentualnie wprowadzić zmiany.


Korekta pozycji na fakturze

Jak korygować pozycje na fakturze

Aby wystawić fakturę korygującą, najpierw wprowadzamy wszystkie informacje o towarach lub usługach w części Przed korektą. Można to zrobić przez załadowanie produktu z bazy (listy produktów/usług), każdego z osobna, według potrzeb i uznania. Najlepiej jednak załadować produkt według dokumentu, który właśnie korygujemy. Będzie to szybszy sposób i bardziej czytelny dla obu stron transakcji. W ten sposób odtwarzamy to co zostało zapisane w dokumencie właściwym i możemy przystąpić do następnej części Po korekcie.

Przed korektą - aby skorygować wybrana pozycje na fakturze kliknij w ikonkę  „K” jak KOREKTA ,znajdująca się z lewej strony. Tajka informacja znajduje się nad tabelką z towarami lub usługami do korygowania i wszystko jest jasne! Zanim przejdziemy do korygowania odpowiednich pozycji, należy kliknąć na rubinową ikonkę „K”, która zmienia kolor na zielony, a znajduje się ona w pierwszej kolumnie, obok ikonki z koszem (usuń). W tabelce Po korekcie pojawią się wybrane pozycje do poprawienia odpowiednich danych.


Możemy korygować nazwę towaru/usługi, ilość, jednostkę miary (z rozwijanej listy), cenę netto lub brutto, rabat procentowy oraz stawkę VAT (z rozwijanej listy). Korekta może dotyczyć jednej wielkości lub kilku. Najważniejsze, aby poprawiona pozycja była dokładnie taka, jak być powinna pierwotnie w fakturze. Program afaktury.pl automatycznie przeliczy wszystkie korygowane wartości, zarówno takie co  powodują dopłatę do faktury, jak i te do zwrotu, po dokonaniu korekty.


Bezpośrednio pod tabelkami jest pole edytowane Przyczyna korekty, w której można wpisać powody dokonanych korekt, aby faktura korygująca była jeszcze bardziej czytelna i zrozumiała. Poniżej znajduje się informacja, czy w wyniku wszystkich dokonanych korekt jest kwota Do zapłaty, czy ze znakiem minus Do zwrotu, wyrażona również słownie. Pozostaje już tylko ustalić sposób i termin do zapłaty przez nabywcę lub termin do zwrotu przez sprzedawcę.


Zapisanie faktury korygującej

Jak zapisać fakturę korygującą

Wystawioną fakturę korygującą należy zapisać do bazy (pamięci) programu, zawsze możemy wrócić do jej edycji, po wyszukaniu jej na liście korekt, w celu dalszego przetwarzania. Możemy ja także zapisać w pdf na naszym komputerze i w każdej chwili wydrukować na drukarce w formie papierowej. Najlepiej jednak ją wysłać e-mailem na adres poczty elektronicznej odbiorcy. Tym sposobem  możemy również wysyłać przypomnienia i wezwanie do zapłaty kwoty wynikającej z faktury korygującej.

Wszystkie wyżej opisane funkcje znajdują się na zielonym pasku z przyciskami poleceń na początku strony, aby był do nich zawsze łatwy dostęp. ZIelone przyciski polecenia zmieniają kolor na rubinowy a ikonka obrazuje czynność jaką właśnie wykonamy przez jedno kliknięcie. Może to być nowa faktura tego typu, zapisanie do bazy, wydruk w pdf, wysyłka e-mailem, przejście na listę korekt.


Instrukcja, która powyżej opisuje, jak wystawić fakturę korygującą, udowadnia tylko użytkownikom programu afaktury.pl jak łatwo jest ją sporządzić. Ostateczny wygląd dokumentu na papierze czy na monitorze komputera, jest imponująco przejrzysty, zrozumiały i czytelny. Zdecydowanie w tym serwisie korekta faktury jest najłatwiejsza do sporządzenia i najbardziej zrozumiała zarówno dla sprzedającego (wystawcy, użytkownika programu) jak i dla nabywcy (odbiorcy naszych towarów lub usług).  


Zdecydowanie ten format czy wzór faktury korygującej  jest godny polecenia dla każdego przedsiębiorcy. :)

Proszę czekać...
Styczeń|Luty|Marzec|Kwiecień|Maj|Czerwiec|Lipiec|Sierpień|Wrzesień|Październik|Listopad|Grudzień
Pn|Wt|Śr|Cz|Pt|So|Nd
ZGŁOŚ UWAGI
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E01. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.
W przypadku tego błędu najczęstrza przyczyna, to zerwanie połączenia z internetem - odśwież swoją aktualną stronę www.
W przypadku dalszych problemów skontaktuj się z nami.
Akcja została wykonana poprawnie.
Nie jesteś właścicielem tego elementu.
Błędne dane, nieprawidłowy nip lub numer konta
Brak uprawnień do wykonania akcji.
To pole nie może być puste.
Brak wyników.
Podałeś błędny kod weryfikacyjny
Wewnętrzny błąd serwisu, kod E04. Prosimy o kontakt z obsługą techniczna.